Statistika našeho portálu

  • 95 206 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Kostel sv. Václava - Mikulov

Mikulov

V bezprostřední blízkosti zámku (Kostelní náměstí) stojí kostel sv. Václava a to na místě kde byla původní ves.Dnešní stavba byla vystavěna na počátku 15. století na místě zřejmě již románského kostela (pravděpodobně konec 12. století) jehož podoba není známa. Za husitských válek byl sotva dostavěný kostel silně poškozen a potom dlouhou dobu jen provizorně opraven. Roku 1584 vyhořel a o rok pozdě…

Adresa a kontaktní informace

V bezprostřední blízkosti zámku (Kostelní náměstí) stojí kostel sv. Václava a to na místě kde byla původní ves.

Dnešní stavba byla vystavěna na počátku 15. století na místě zřejmě již románského kostela (pravděpodobně konec 12. století) jehož podoba není známa. Za husitských válek byl sotva dostavěný kostel silně poškozen a potom dlouhou dobu jen provizorně opraven. Roku 1584 vyhořel a o rok později byla věž zvýšena o patro s bytem pro věžníka a arkádovým ochozem. Kolem roku 1640 dostal kostel nové zaklenutí trojlodí, přistavěna sakristie a hudební kruchta v patře, při boku pak přistavěna mariánská kaple a panská oratoř spojená krytou chodbou se zámkem. V letech 1762-1775 dostal kostel novou vnitřní výbavu.

Původní nejstarší gotická část kostela je presbyterium s vnějšími opěráky, vysokými lomenými okny a s žebrovou síťovou klenbou přecházející do hvězdové. Z vnitřní výzdoby vyniká hlavní oltář se monumentálním obrazem Zavraždění sv. Václava od Františka Antona z Freeuthalu, cedrová soška Madony s dítětem v oltáři kaple Panny Marie Loretánské, mramorové epitafy a další.

Při novostavbě gotického kostela sv. Václava na počátku 15.stol. byla poloha kněžiště ve svahu vyrovnána založením několika krypt.

Nejvýznamnější z těchto krypt je tzv. Lobkovická hrobka. Zde jsou uloženy ostatky Markéty Františky, rozené z Dietrichsteina (1600–1617) a jejího manžela Václava Viléma Popela z Lobkovic (1592–1621).

Kolem roku 1870, král Josef II. nařídil likvidaci hřbitovů kolem kostelů uprostřed měst. V té době sem byly uloženy také ostatní kosterní ostatky ze hřbitova, který obklopoval kostel sv. Václava. Tak vznikla monumentální stěna seskládaná z těchto kostí. Jen v její přední části je možno odhadovat uložení kosterních ostatků více než 2000 lidí.

Členové občanského sdružení s názvem Spolek přátel Mikulova v těchto prostorách v roce 2003 vybudovali expozici. Tato expozice seznamuje návštěvníky s historií kostela, její součástí je i návštěva Lobkovické hrobky.

 

Vstupné

plné 20 Kč, snížené 10 Kč

Otevírací doba

červenec – srpen: pondělí – neděle 10.00 – 12.00, 13.00 – 18.00 hod.
ostatní měsíce: na objednávku

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Krajem vína - Letní putování po vin…

17.07.2021 - 17.07.2021
Mikulov

Vydejte se s námi na letní výlet na kole nebo pěšky. V sobotu 17. července budeme objevovat krásy Lednicko-Valtického…

Krajem vína - Letní putování okolím…

07.08.2021 - 07.08.2021
Velké Pavlovice

Užijte si zvlněnou vinařskou krajinu s dalekými výhledy a zažijte atmosféru léta mezi vinicemi. Na kole nebo pěšky…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 8. květen

Den osvobození od fašismu

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete