Statistika našeho portálu

  • 94 733 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Kostel sv. Václava - Mikulov

Mikulov

V bezprostřední blízkosti zámku (Kostelní náměstí) stojí kostel sv. Václava a to na místě kde byla původní ves.Dnešní stavba byla vystavěna na počátku 15. století na místě zřejmě již románského kostela (pravděpodobně konec 12. století) jehož podoba není známa. Za husitských válek byl sotva dostavěný kostel silně poškozen a potom dlouhou dobu jen provizorně opraven. Roku 1584 vyhořel a o rok pozdě…

Adresa a kontaktní informace

V bezprostřední blízkosti zámku (Kostelní náměstí) stojí kostel sv. Václava a to na místě kde byla původní ves.

Dnešní stavba byla vystavěna na počátku 15. století na místě zřejmě již románského kostela (pravděpodobně konec 12. století) jehož podoba není známa. Za husitských válek byl sotva dostavěný kostel silně poškozen a potom dlouhou dobu jen provizorně opraven. Roku 1584 vyhořel a o rok později byla věž zvýšena o patro s bytem pro věžníka a arkádovým ochozem. Kolem roku 1640 dostal kostel nové zaklenutí trojlodí, přistavěna sakristie a hudební kruchta v patře, při boku pak přistavěna mariánská kaple a panská oratoř spojená krytou chodbou se zámkem. V letech 1762-1775 dostal kostel novou vnitřní výbavu.

Původní nejstarší gotická část kostela je presbyterium s vnějšími opěráky, vysokými lomenými okny a s žebrovou síťovou klenbou přecházející do hvězdové. Z vnitřní výzdoby vyniká hlavní oltář se monumentálním obrazem Zavraždění sv. Václava od Františka Antona z Freeuthalu, cedrová soška Madony s dítětem v oltáři kaple Panny Marie Loretánské, mramorové epitafy a další.

Při novostavbě gotického kostela sv. Václava na počátku 15.stol. byla poloha kněžiště ve svahu vyrovnána založením několika krypt.

Nejvýznamnější z těchto krypt je tzv. Lobkovická hrobka. Zde jsou uloženy ostatky Markéty Františky, rozené z Dietrichsteina (1600–1617) a jejího manžela Václava Viléma Popela z Lobkovic (1592–1621).

Kolem roku 1870, král Josef II. nařídil likvidaci hřbitovů kolem kostelů uprostřed měst. V té době sem byly uloženy také ostatní kosterní ostatky ze hřbitova, který obklopoval kostel sv. Václava. Tak vznikla monumentální stěna seskládaná z těchto kostí. Jen v její přední části je možno odhadovat uložení kosterních ostatků více než 2000 lidí.

Členové občanského sdružení s názvem Spolek přátel Mikulova v těchto prostorách v roce 2003 vybudovali expozici. Tato expozice seznamuje návštěvníky s historií kostela, její součástí je i návštěva Lobkovické hrobky.

 

Vstupné

plné 20 Kč, snížené 10 Kč

Otevírací doba

červenec – srpen: pondělí – neděle 10.00 – 12.00, 13.00 – 18.00 hod.
ostatní měsíce: na objednávku

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

středa 20. leden

Dnes má svátek Ilona

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete