Statistika našeho portálu

  • 102 686 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Lisovská skála

Herálec

Skalní útvar se nachází asi 6,2 km severozápadním směrem od obce Sněžné při turisticky značené cestě ze Snéžného na Devět skal.Vrcholový skalní útvar vznikl vypreparováním výstupku pruhu ortorul z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Tvoří jej dva na sebe navazující skalní hřebeny s délkou 44 a 35 m, výškou do 12 m, zvětrávající podél vodorovných pu…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Herálec
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Žďár nad Sázavou
Obec
Herálec
Telefon

Fotogalerie k článku

Skalní útvar se nachází asi 6,2 km severozápadním směrem od obce Sněžné při turisticky značené cestě ze Snéžného na Devět skal.

Vrcholový skalní útvar vznikl vypreparováním výstupku pruhu ortorul z okolních méně odolných hornin procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách. Tvoří jej dva na sebe navazující skalní hřebeny s délkou 44 a 35 m, výškou do 12 m, zvětrávající podél vodorovných puklin do výrazně lavicovité odlučnosti, vytvářející na temeni až tvary skalního hřibu. Mrazovým zvětráváním vznikla pod skalami ukloněná plošina – kryoplanační terasa, na ni navazující balvanové proudy vytvářejí na svahu kamenné moře o rozměrech asi 80x50 m.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 18. červenec

Dnes má svátek Drahomíra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete