Statistika našeho portálu

  • 88 315 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Lounská synagoga

66, Louny

Židé žili v Lounech již od poloviny 14. století, ale v v letech 1541 – 1542 byli z města vypovězeni. Jejich komunita byla obnovena až v 19. století, kdy roku 1860 vznikla novodobá židovská náboženská obec. Poměrně rychle se rozrůstala, ale v prvním desetiletí své existence neměla vlastní modlitebnu. Náboženské obřady se konaly v židovském domě v České ulici, kde bývala také židovská škola. Ovšem …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
66, Louny
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Louny
Obec
Louny
Telefon

Fotogalerie k článku

Židé žili v Lounech již od poloviny 14. století, ale v v letech 1541 – 1542 byli z města vypovězeni. Jejich komunita byla obnovena až v 19. století, kdy roku 1860 vznikla novodobá židovská náboženská obec. Poměrně rychle se rozrůstala, ale v prvním desetiletí své existence neměla vlastní modlitebnu. Náboženské obřady se konaly v židovském domě v České ulici, kde bývala také židovská škola. Ovšem potřeba postavení synagogy stále rostla. Prvním krokem bylo nalezení stavebního pozemku. Nakonec byl roku 1871 židovskou obcí zakoupen pozemek v dnešní Hilbertově ulici, na němž původně stával zájezdní hostinec, který v polovině století vyhořel. Ještě v tom roce zde byla podle plánů architekta Staňka postavena synagoga v pseudorománském slohu s maurskými prvky. Pro bohoslužby sloužila do nacistické okupace, pak ovšem její životní příběh nabral linii, která byla rozdílná od osudů podobných staveb za okupace. Lounská synagoga se vyhnula arizaci židovského majetku a velmi zvláštním dějem událostí se jí podařilo zakoupit městem Louny, které zde zřídilo městské muzeum. Muzeum prostory synagogy využívalo v letech 1942 – 1954, poté zde byl v roce 1967 zřízen depozitář Státního okresního archivu Louny.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

T-Mobile Olympijský běh - Louny

19.06.2019 - 19.06.2019
Louny

Jak jinak oslavit Olympijský den než pohybem? Vyberte si jeden z 80 závodů po celé České republice, postavte se na…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

pondělí 17. červen

Dnes má svátek Adolf

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete