Statistika našeho portálu

  • 90 584 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 171 Míst a památek

Mělník

Mělník

Okresní město Mělník leží na vyvýšenině v Polabské nížině 30 km na sever od Prahy.HistorieToto starobylé královské věnné město má 20.000 obyvatel a jako centrum zemědělského kraje se proslavilo především pěstováním vinné révy a každoročně pořádanou slavností vinobraní. Známě je také díky soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Nad soutokem Labe a Vltavy existovalo již v 9. století slo…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Mělník
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Mělník
Obec
Mělník
Telefon

Fotogalerie k článku

Okresní město Mělník leží na vyvýšenině v Polabské nížině 30 km na sever od Prahy.

Historie

Toto starobylé královské věnné město má 20.000 obyvatel a jako centrum zemědělského kraje se proslavilo především pěstováním vinné révy a každoročně pořádanou slavností vinobraní. Známě je také díky soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Nad soutokem Labe a Vltavy existovalo již v 9. století slovanské hradiště, ale samotné město Mělník vzniklo ve 13. století z podhradí a později trhové osady. Zakládací listinu město nemá. A tak první zpráva, podle níž se Mělník považoval za město, se objevila až v listině Přemysla Otakara II. z 25.listopadu 1274. Mělník prohlásil natrvalo za věnné město českých královen až Karel IV. Ten sem dal přivézt z Burgundska a ze Champagne vinnou révu a zvelebil tak mělnické vinařství. Do konce 15. století město díky svým vinicím hospodářsky prosperovalo, ale od nástupu Habsburků začala jeho stagnace a později úpadek. Ten vyvrcholil za Třicetileté války, kdy bylo město drancováno a vypáleno. Od konce 18.století se Mělník stal součástí zemědělského zázemí pro pražskou aglomeraci a také průchozí stanicí dálkového obchodu a exportu. Jen málo se ho dotkla průmyslová revoluce. Někdejší královské věnné město se změnilo na téměř provinciální městečko.

Působivou a zdaleka viditelnou dominantou města je zámek a věž chrámu sv.Petra a Pavla. Jako poslední zde žily manželky Jiřího z Poděbrad. Poté byl hrad. obýván různými šlechtickými rody. V roce 1542 byl hrad přestavěn v renesanční zámek a nechalo se přistavět severní křídlo s věží a arkádami, které jsou bohatě zdobeny sgrafity. Během třicetileté války zámek velmi zpustnul a v roce 1646 byl zastavěn hraběti z rodu Černínů. Ten potom koupil panství od císaře Leopolda I. Poslední dědička z rodu Černínů Marie Ludmila se v roce 1753 provdala za Augusta Antona Lobkowicze. Rodina Lobkowiczů, jejichž rod je s Mělníkem nejvíce spjat vlastnila zámek až do příchodu komunistů. V druhé polovině 18. století upravili interiéry zámku. Objekt jim patří i v současnosti. Ve zpřístupněných interiérech zámku si lze prohlédnout umělecké sbírky mělnické větve Lobkowiczů, včetně obrazárny. Od roku 1992 dal současný majitel Jiří Lobkowicz zámek rekonstruovat.

Co je k vidění

Návštěvníky Mělníka přitahuje pohled ze zámecké vyhlídky, odkud je vidět soutok Labe a Vltavy, památná hora Říp a České středohoří. Město nabízí kromě historických památek široké možnosti kulturního a sportovního vyžití. K velmi vyhledávaným oblastem Mělnicka patří romantické Kokořínsko - nádherná příroda, pískovcové skály a gotický hrad ze 14.století.

Za První republiky se ve městě hodně stavělo – administrativní budovy, banky a kulturní instituce. Ale i dnes zůstává Mělník spíše okresem, kde se většina lidí živí v zemědělství, stejně jako tomu bylo v celé jeho historii.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Dušičkový jarmark na náměstí v Měln…

26.10.2019 - 26.10.2019
Náměstí Míru Mělník

Nenechte si ujít Dušičkový jarmark na náměstí v Mělníku, těšíme se na vás!od 8:00 do 14:00 hod.

Podzimní jarmark - Mělník

09.11.2019 - 09.11.2019
náměstí Míru

Zpříjemněte si sobotu návštěvou podzimního jarmarku!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 20. říjen

Dnes má svátek Vendelín

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete