Statistika našeho portálu

  • 92 009 Akcí v kalendáři
  • 5 383 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Městské opevnění České Budějovice

České Budějovice

Městské opevnění Českých Budějovic se začalo budovat zároveň se založením města a postupem času bylo zdokonalováno. Jižní a západní stranu navíc chránily řeky Malše a Vltava, na východní a severní straně to byl umělý kanál, tzv. mlýnská stoka. Součástí opevnění byl i Krumlovský rybník, který již zanikl.Ve 14. století bylo městské opevnění vylepšeno výstavbou obranných věží, vyhloubením příkopů a …

Loading...

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
České Budějovice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
České Budějovice
Obec
České Budějovice
Telefon

Fotogalerie k článku

Městské opevnění Českých Budějovic se začalo budovat zároveň se založením města a postupem času bylo zdokonalováno. Jižní a západní stranu navíc chránily řeky Malše a Vltava, na východní a severní straně to byl umělý kanál, tzv. mlýnská stoka. Součástí opevnění byl i Krumlovský rybník, který již zanikl.

Ve 14. století bylo městské opevnění vylepšeno výstavbou obranných věží, vyhloubením příkopů a zesílením hradeb. Gotické hradby byly místy dvojité se čtyřbokými věžemi a baštami.

Za třicetileté války (kolem roku 1638) doplnilo opevnění předsunuté bastiony a raveliny. V roce 1641 poškodil opevnění požár, shořelo na 13 věží. Zánik městské opevnění odstartovala výstavba koněspřežné dráhy. V roce 1827 v souvislosti s jeho výstavbou byla proražena hradba. Následně s rozvíjející výstavbou a komunikací byly hradby i brány bourány. Jako poslední padla v roce 1867 brána Pražská a o pár let později (1872) i menší Rybářská branka.

Přístup do města zajišťovalo několik bran a branek. Na severu na konci dnešní Krajinské ulice to byla brána Pražská. Z jihovýchodní strany na konci ulice Karla IV. při Senovážném náměstí brána Svinenská. V blízkosti dnešního divadla to byla brána Krumlovská. Při dominikánském klášteru v ulici Hroznová se nacházela menší Rybářská branka.

Do dnešní doby se zachovalo jihozápadní a severní úsek hradebního pásu. Každý z nich má i zachovanou věž. Jihozápadní úsek se táhne od Biskupské ulice až k budově gymnázia. V blízkosti Biskupské ulice se v hradebním pásu dochovala věž zvaná Železná pana. Svůj název patrně dostala podle mučícího nástroje, který se v ní nacházel. Věž v jádru pochází ze 14. století, dnešní vzhled má z roku 1612. Přízemní vstup byl proražen až koncem 19. století. Ze dvorku je patrný bývalý ochoz. O kousek dál vykukuje za hradebním pásem půlkruhová bašta zvaná Otakarova věž, patřící k nejstarší fázi městského opevnění. Další část severního úseku se nachází při ulici Hradební. Při ulici Mlýnské stojí druhá dochovaná věž Rabenštejnská. Pochází rovněž ze 14. století a její dnešní vzhled je výsledkem goticko-renesanční přestavby v roce 1551. Interiér Rabenštejnské věže je přístupný veřejnosti. Naproti věži je vidět nejužší dům ve městě vzniklý přestavbou opevnění.

Dalšími dochovanými památkami městského opevnění je krátký hradební úsek při dominikánském klášteře s menší věží jejíž součástí je Solná branka. V domě čp. 401 v Široké ulici se dochoval dřevěný srub určený pro strážné hradeb.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Mezinárodní pivní festival - České …

20.02.2020 - 22.02.2020
Výstaviště, Husova tř.…

Nejprestižnější pivní festival v České republice! Stovky pivovarů z celého světa a soutěž o Světovou pivní pečeť.

Ples města - České Budějovice

22.02.2020 - 22.02.2020
DK Metropol, České…

Nenechte si ujít 6. ročník oficiálního plesu pro všechny z Českých Budějovic!

Tradiční masopustní koleda - České …

25.02.2020 - 25.02.2020
Nám. Přemysla Otakara…

Chcete zažít pravé a nefalšované masopustní veselí v prostředí historického skvostu jižních Čech? Pak tedy neváhejte a…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

15.03.2020 - 15.03.2020
Clarion Congress Hotel…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Loading...
Kategorie

středa 22. leden

Dnes má svátek Slavomír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete