Statistika našeho portálu

  • 92 009 Akcí v kalendáři
  • 5 383 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Městské opevnění Nymburk

Nymburk

Městské opevnění v Nymburce bylo budováno za vlády krále Václava II. v letech 1288-1305. Tvořily ho dva hradební pásy s asi 50 pravidelně rozmístěnými dovnitř otevřenými věžemi. Celek pak doplňovaly čtyři brány. Hradby byly vystavěny z pevných pálených cihel, jádro pak tvořila nepevná opuka. Unikátním doplňkem byly dva vodní kanály s dvěma valy chránící tu část kde netekla řeka Labe. Hrební pás d…

Loading...

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Nymburk
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Nymburk
Obec
Nymburk
Telefon

Fotogalerie k článku

Městské opevnění v Nymburce bylo budováno za vlády krále Václava II. v letech 1288-1305. Tvořily ho dva hradební pásy s asi 50 pravidelně rozmístěnými dovnitř otevřenými věžemi. Celek pak doplňovaly čtyři brány. Hradby byly vystavěny z pevných pálených cihel, jádro pak tvořila nepevná opuka. Unikátním doplňkem byly dva vodní kanály s dvěma valy chránící tu část kde netekla řeka Labe. Hrební pás dlouhý 1.600 m byl 7-8 m vysoký, věže pak ještě o tři metry vyšší. Brány po požáru v roce 1838 již nebyly opraveny a postupně ustoupily rozšiřujícím se komunikacím v průběhu 19. století a na počátku století následujícího.

Do dnešní doby se dochoval část hradebního pásu se šesti věžemi v jihovýchodní části. Navíc v letech 1905-1909 romanticky upravený podle architekta Ludvíka Láblera. Kromě to se zachovaly i oba vodní kanály, dodnes s protékající vodou.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Loading...
Kategorie

středa 22. leden

Dnes má svátek Slavomír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete