Statistika našeho portálu

  • 91 469 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Městské opevnění Velké Meziříčí

Velké Meziříčí

Městské opevnění vzniklo patrně okolo roku 1387. Ve svém vrcholném období mělo tři brány a tři fortny. Kromě toho pak ještě existovala jedna předsunutá brána.Do dnešní doby se zachovala jen velmi malá část opevnění. Kousek hradebního pásu s baštou a jednou branou najdeme na konci ulice Komenského na jihovýchodním okraji centra města.Jedna brána (Hornoměstská) se nacházela na křížení ulic Radnická…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Velké Meziříčí
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Žďár nad Sázavou
Obec
Velké Meziříčí
Telefon

Městské opevnění vzniklo patrně okolo roku 1387. Ve svém vrcholném období mělo tři brány a tři fortny. Kromě toho pak ještě existovala jedna předsunutá brána.

Do dnešní doby se zachovala jen velmi malá část opevnění. Kousek hradebního pásu s baštou a jednou branou najdeme na konci ulice Komenského na jihovýchodním okraji centra města.

Jedna brána (Hornoměstská) se nacházela na křížení ulic Radnická a Třebíčská v blízkosti dnešního parkoviště. Zbořena byla v roce 1890, když byla budována ulice (Třebíčská) vedoucí k železniční stanici.
Druhá brána (Vrchovecká) stávala severně od centra v místech dnešní ulice Podhradí někde mezi skálou a bytovkami. Zbořena byla v roce 1887.

Předsunutá brána (Malostranská) stávala před opevněním v místech dnešní ulice Třebíčská za dnes existujícím mostem naproti parkovišti. Jejím úkolem bylo chránit původní most přes řeku Balinku, který dříve stával o několik metrů dál proti proudu než stojí dnešní most. Zbořena byla rovněž v roce 1887.

Jediná dochovaná brána (Dolnoměstská) stojí téměř na konci ulice Komenského. Její dnešní vzhled je renesanční a postavena byla zřejmě na místě dřívější gotické brány. Původní brána byla vyšší a chráněna padacím mostem. Okolí brány se postupem času zvýšilo asi o 1,5 metru. V této hloubce se nachází kamenný práh zřejmě původní gotické brány a ve sklepě sousedního domu fortna pro pěší.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Novoroční ohňostroj - Velké Meziříčí

01.01.2020 - 01.01.2020
Náměstí, Velké Meziříčí

Přijďte si poslednout pěvecký sbor Gymnázia Velké Meziříčí a novoroční projev starosty města. Po ohňostoji se pro…

Dva nahatý chlapi - Nové Město na M…

17.12.2019 - 17.12.2019
Nové Město na Moravě

Bláznivá komedie kontroverzního francouzského autora, která v současné době slaví v Paříži, ale díky českému ztvárnění…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete