Statistika našeho portálu

  • 94 440 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Městské podzemí - Tábor

Tábor

Táborské podzemí začalo vznikat téměř současně se založením města. Původně šlo o městské sklepy vysekaná v rulovém podloží či granitové skále. Jako u mnoha jiných městských podzemí, i táborské sloužilo tehdy zejména pro uchovávání potravin a piva. Některé sklepy pak později dosáhly až tří pater pod sebou s hloubkou téměř 12 m. Podzemí pod radnicí pak sloužilo i jako vězení. Postupem času docházel…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Tábor
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Tábor
Obec
Tábor
Telefon

Táborské podzemí začalo vznikat téměř současně se založením města. Původně šlo o městské sklepy vysekaná v rulovém podloží či granitové skále. Jako u mnoha jiných městských podzemí, i táborské sloužilo tehdy zejména pro uchovávání potravin a piva. Některé sklepy pak později dosáhly až tří pater pod sebou s hloubkou téměř 12 m. Podzemí pod radnicí pak sloužilo i jako vězení. Postupem času docházelo k propojování sklepů chodbami a vznikl tak labyrint o délce až 14 km, mířící i mimo hradby města. Později sloužilo podzemí i k ochraně obyvatelstva, zejména v 16. století to byla ochrana před častými požáry. Vstup do podzemí však nebyl těžký a tak se postupem času začalo plnit různými nepotřebnými věcmi, některá místa zaplavila voda a některé se dokonce neudržováním zřítily. Až po druhé světové válce ze začalo s průzkumem a čištěním podzemí. Zpřístupněno pro veřejnost bylo roku 1947.

Dnešní prohlídková trasa měří asi 650 m a začíná v radnici. Obloukem se pak dostaneme pod dům čp. 6 na severní straně náměstí, kde trasa končí. Provoz je celoroční.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Noc vědců - Tábor

27.11.2020 - 27.11.2020
Tábor

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 30. říjen

Dnes má svátek Tadeáš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete