Statistika našeho portálu

 • 88 317 Akcí v kalendáři
 • 5 377 Ubytovacích zařízení
 • 24 162 Míst a památek

Muzeum Bedřicha Smetany

/1, Praha

Muzeum Bedřicha Smetany, jež je stálou expozicí Národního muzea, sídlí od roku 1936 v překrásné novorenesanční budově bývalé Staroměstské vodárny z 80. let 19. století na vltavském břehu v těsném sousedství Karlova mostu.Muzeum vypovídá o životě a díle zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany (1824-1884). Ukázky z dokumentů, korespondence, deníků, notových autografů a dalších materiálů do…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
/1, Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Muzeum Bedřicha Smetany, jež je stálou expozicí Národního muzea, sídlí od roku 1936 v překrásné novorenesanční budově bývalé Staroměstské vodárny z 80. let 19. století na vltavském břehu v těsném sousedství Karlova mostu.

Muzeum vypovídá o životě a díle zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany (1824-1884). Ukázky z dokumentů, korespondence, deníků, notových autografů a dalších materiálů dokumentují jeho osobní život, tvůrčí vývoj a působení v českém hudebním a veřejném životě, genezi a osudy nejvýznamnějších děl. Muzeum Bedřicha Smetany bylo založené v roce 1926 Sborem pro postavení pomníku Bedřichu Smetanovi.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se každoročně pořádá na přelomu června a července na zámku v Litomyšli. 

Popis expozice

Stálá expozice, která je v pořadí již třetí, se zaměřuje na život a dílo zakladatele české národní hudby. Návštěvníkům přibližuje osobnost Bedřicha Smetany netradičním výtvarným řešením a tematicky je rozdělena do čtyř částí.

 • První část

Věnuje se Smetanovu dětství, studiím, uměleckým začátkům v Praze 1. poloviny 19. století a jeho pětiletému působení v Göteborgu ve Švédsku, na něž navázaly jeho koncertní cesty do Německa a Holandska.

 • Druhá část

Ta zachycuje Smetanovy aktivity v letech 1862-1874, jimiž se významně podílel na budování pražského hudebního života (např. činnost v některých uměleckých spolcích, obnovení tradice filharmonických koncertů, působení v čele opery Prozatímního divadla).

 • Třetí část

Pojednává o posledním období Smetanova života, kdy po ohluchnutí žil a tvořil mimo Prahu. Smetanovým stěžejním dílům jsou věnovány "partitury" s dokumenty k jejich vzniku a osudům, umístěné na zvláštních notových pultech, které je možné si od dirigentského pultu pomocí speciální laserové taktovky ozvučit ukázkami ze Smetanovy tvorby podle vlastního výběru návštěvníka.

 • Čtvrtá část

V expozici jsou vystaveny v kopiích ukázky ze Smetanovy korespondence, deníků a notových rukopisů, množství dobových vyobrazení a dalších dokumentů. V originálech jsou tu portréty Smetany a dalších členů rodiny, některé jeho osobní památky a čestné dary, které dostal od svých ctitelů, a klavír ze Smetanova majetku.

 

Výstavy

Muzeum pravidelně pořádá i krátkodobější tematické výstavy, které stálou expozici doplňují a oživují o smetanovská témata časově i obsahově přesahující její rámec a zároveň umožňují prezentovat další, mnohdy velmi zajímavé a často málo známé exponáty z muzejních sbírek.

 

Památník Bedřicha Smetany

Muzeum Bedřicha Smetany spravuje také Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích.

 

Na co se můžete těšit

 • Novorenesanční budova bývalé Staroměstské vodárny z let 1883–1884 s bohatou sgrafitovou výzdobou podle návrhů Mikoláše Alše a Františka Ženíška
 • Expozice Bedřich Smetana (1824–1884), život a dílo
 • Téměř kompletní fond Smetanových rukopisů, Smetanův klavír, ukázky autografů Smetanových skladeb, dopisů, deníků
 • Expozice doplněna pulty se Smetanovými skladbami, které se ovládají laserovou taktovkou

 

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Zdravotnická událost – Den lékáren …

17.06.2019 - 20.06.2019
Praha

Na čtvrtek 20. června připadá již tradiční zdravotnická událost – Den lékáren. S vědomím, že více než polovina pacientů…

Dětské odpoledne - Praha

18.06.2019 - 18.06.2019
Jatka78

Tradiční předprázdninové dětské odpoledne plné cirkusových a hudebních workshopů, divadla a legrace v režii Cirk La…

Letní kino Yellow Cinema – Mamma mi…

18.06.2019 - 18.06.2019
Praha

Zažluťte si v kalendáři úterní a sobotní večery pro filmové delikatesy v letňáku ve Žlutých lázních. Žádná honička,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

pondělí 17. červen

Dnes má svátek Adolf

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete