Statistika našeho portálu

 • 102 699 Akcí v kalendáři
 • 5 390 Ubytovacích zařízení
 • 24 208 Míst a památek

Muzeum techniky a řemesel

Koloveč

Muzeum techniky a řemesel v Kolovči na Domažlicku překvapí návštěvníka nebývalou velikostí výstavní plochy a pestrou paletou vystavených exponátů. Těšit se tak můžete na výstavní plochou 900 m2 a více než 6000 vystavených předmětů. Tímto počtem se muzeum řadí mezi nejobsáhlejší svého druhu v České republice.Jak už název muzea napovídá, čeká zde na nás přehled všech tradičních řemesel a živností p…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Muzeum techniky a řemesel v Kolovči na Domažlicku překvapí návštěvníka nebývalou velikostí výstavní plochy a pestrou paletou vystavených exponátů. Těšit se tak můžete na výstavní plochou 900 m2 a více než 6000 vystavených předmětů. Tímto počtem se muzeum řadí mezi nejobsáhlejší svého druhu v České republice.

Jak už název muzea napovídá, čeká zde na nás přehled všech tradičních řemesel a živností provozovaných na vesnici. V současnosti se v muzeu nachází 48 kompletních řemeslných dílen a živností a dalších 12 technických expozic.

Řemeslné dílny

Návštěvníci mohou zhlédnout například tyto řemeslné dílny - řeznickou, pekařskou, cukrářskou, vlásenkářskou, bednářskou, sedlářskou, kloboučnickou, kartáčnickou, kamenickou, hodinářskou.

Živnosti

zde jistě zaujme - holičství a kadeřnictví, hostinec ,koloniální obchod, řeznický obchod, tkalcovna i ordinace dentisty s laboratoří.

Dále je k vidění expozice hodin a hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně, pastí na zvířata, zpracování mléka i hasičskou zbrojnici. K zajímavostem patří i světoznámý kolovečský mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata.

Keramika

Součástí prohlídky je funkční hrnčířská dílna. Již od roku 1785 vyrábí v Kolovči rod Volfů tradiční lidovou keramiku. Hrnčířské umění se v této rodině již po sedm generací předává z otce na syna. U zrodu této tradice stál Lambert Wolf a v současnosti v ní pokračuje Rudolf Volf se synem Martinem. Kolovečská keramika je charakteristická svým červenohnědým střepem a tradičním dekorem. Od roku 1900 se vyrábí také tmavě modrá keramika. Všechny výrobky jsou vyráběny ručně a do dnešních dnů jsou dodržovány původní technologické postupy. Za svou práci byl Rudolf Volf jmenován "Mistrem lidové umělecké výroby" a v roce 2001 obdržel z rukou ministra kultury titul "Nositel tradice lidových řemesel".

Služby

 • prohlídka s odborným výkladem
 • možnost volby základní a rozšířené prohlídky
 • zhlédnutí krátkého filmu, pojednávající o vzniku a historii mlýna na přemílání bab na mladá děvčata
 • pro skupiny nad 10 osob ukázka práce na hrnčířském kruhu
 • možnost nákupu z širokého sortimentu keramiky za výrobní ce
 • návštěva původní hrnčířské dílny rodiny Volfů
 • organizované výpravy je lépe objednat předem telefonicky
 • pro organizované výpravy nad 30 osob sleva na vstupném
 • parkoviště 50m od budovy muz
 • cykloturistům možnost uzamčení kol ve dvoře

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete