Statistika našeho portálu

  • 97 918 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Muzeum Velké Meziříčí

Velké Meziříčí

Muzeum Velké Meziříčí sídlí v pronajatých prostorách zdejšího zámku. Zámek se po společenských změnách po roce 1989 vrátil zpět do vlastnictví rodiny Podstatzkých-Lichtenstein. Počátky městského muzea se datují na sklonek 19. století kdy byla pořádána krajská Národopisná, průmyslová, umělecká a hasičská výstava. Ta proběhla ve Velkém Meziříčí r. 1893 od 26. srpna do 10. září.První výstavní místo …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
1200, Velké Meziříčí
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Žďár nad Sázavou
Obec
Velké Meziříčí

Fotogalerie k článku

Muzeum Velké Meziříčí sídlí v pronajatých prostorách zdejšího zámku. Zámek se po společenských změnách po roce 1989 vrátil zpět do vlastnictví rodiny Podstatzkých-Lichtenstein. Počátky městského muzea se datují na sklonek 19. století kdy byla pořádána krajská Národopisná, průmyslová, umělecká a hasičská výstava. Ta proběhla ve Velkém Meziříčí r. 1893 od 26. srpna do 10. září.

První výstavní místo nalezlo muzeum v budově gymnázia. Ve 30. letech muzeum získalo prostory na radnici, kam byly přestěhovány sbírkové předměty, zatímco archiv a knihovna byly ponechány v dosavadních prostorách na gymnáziu. Do stávajících výstavních prostor na zámku se muzeum přestěhovalo po jeho znárodnění v roce 1948. Po navrácení zámku původním majitelům zde zůstalo muzeum v nájemním vztahu.

Muzeum Velké Meziříčí se zaměřuje na sbírky převážně regionálního charakteru (přírodovědné a historické). Menší část tvoří oddělení pozemních komunikací. Kromě vystavovací činnosti se instituce věnuje také službám pro veřejnost v odborné muzejní knihovně, provádí po městě, pořádá krátkodobé i dlouhodobé výstavy a další kulturní a společenské akce.
Od roku 1995 Muzeum Velké Meziříčí využívá jako výstavní síň a galerii místní synagogu.

Stálé expozice

  • Ve znamení sedmi per - Expozice, která byla slavnostně otevřena v květnu roku 2008, přibližuje návštěvníkovi muzea základní údaje o historii i současnosti města.
  • Přírodovědné expozice
  • Cestou necestou aneb Od cest k dálnicím - návštěvník zde může načerpat informace týkající se vývoje pozemních komunikací od středověkých zemských stezek přes tereziánské císařské silnice až po současné dálnice a rychlostní komunikace. Vystaveno je zde také několik desítek modelů mostů různých typů.
  • Kubismus - vystavená kolekce nábytku byla zhotovena roku 1913 pražským družstvem Artěl podle návrhu architekta Pavla Janáka (1882 - 1956).

Mapa

Zajímavé akce v okolí

KoresponDance - Žďár nad Sázavou

15.07.2022 - 17.07.2022
Zámek Žďár nad Sázavou

10. ročník festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu.

Blue style fest - Zvole

15.07.2022 - 16.07.2022
Šikland - Westernové…

BLUE STYLE PRIMA FEST 15.-16. 7. 2022 Šikland na Vysočině Zvole 49, Zvole nad Pernštejnem Těšit se můžete na…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 2. červenec

Dnes má svátek Patricie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete