Statistika našeho portálu

  • 103 468 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Národní Památník II. světové války - Slezské zemské muzeum

Hrabyně

Základní kámen ke stavbě Národního památníku byl položen 29. dubna 1970 za účasti tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody a velitele 4. ukrajinského frontu, maršála Andreje Ivanoviče Jeremenka. Stavět se ale začalo až v roce 1976 a otevřen byl památník v roce 1980, tehdy jako Památník Ostravské operace. Od roku 1992 se stal Památník součástí Slezského zemského muzea. Rozhodnutím vlády je od roku 20…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hrabyně 192, Hrabyně
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Opava
Obec
Hrabyně

Fotogalerie k článku

Základní kámen ke stavbě Národního památníku byl položen 29. dubna 1970 za účasti tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody a velitele 4. ukrajinského frontu, maršála Andreje Ivanoviče Jeremenka. Stavět se ale začalo až v roce 1976 a otevřen byl památník v roce 1980, tehdy jako Památník Ostravské operace. Od roku 1992 se stal Památník součástí Slezského zemského muzea. Rozhodnutím vlády je od roku 2000 ústředním Památníkem II. světové války v České republice. V letech 2005 – 2009 prošel památník rozsáhlou rekonstrukcí.

Výstavní budova je využívána pro sezónní výstavy, venkovní areál nabízí expozici těžké bojové techniky. Pod památníkem se nachází symbolický hřbitov se 13 000 jmény padlých sovětských a československých vojáků a také umučených a zabitých obyvatel severní Moravy a Slezska. Na prostranství před památníkem se konají pietní a vzpomínkové akce.

Expozice Doba zmaru a naděje připomíná v chronologickém sledu nejdůležitější vojenské a politické události 2. světové války, nezapomíná však ani na civilní život obyvatelstva. Expozice je rozčleněna do několika tematických celků – vznik a bojová činnost československých jednotek na území Sovětského svazu, boje československých vojáků a letců v Polsku, Francii, na Středním východě a ve Velké Británii, osvobozovací boje na území Československa, holocaust a koncentrační tábory a všední život obyvatelstva. Cílem expozice je nejen poskytnout návštěvníkům základní informace o období 2. světové války, ale v osobních příbězích pamětníků zprostředkovat i emocionální prožitek, umocněný autentickými předměty, které pro expozici věnovali přímí účastníci bojů.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 4. prosinec

Dnes má svátek Barbora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete