Statistika našeho portálu

  • 98 178 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Národní technické muzeum

Praha

 Národní technické muzeum, založené roku 1908, je největší českou institucí specializovanou na muzejní exponáty technického charakteru. Shromažďuje sbírky hmotných dokladů vývoje techniky, průmyslu, dopravy, architektury a vědy české i zahraniční provenience. Ve sbírkách Národního technického muzea jsou takové unikáty jako astronomické přístroje ze 16. století, se kterými pracoval Tycho Brahe, pr…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
42, Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

 

Národní technické muzeum, založené roku 1908, je největší českou institucí specializovanou na muzejní exponáty technického charakteru. Shromažďuje sbírky hmotných dokladů vývoje techniky, průmyslu, dopravy, architektury a vědy české i zahraniční provenience. 

Ve sbírkách Národního technického muzea jsou takové unikáty jako astronomické přístroje ze 16. století, se kterými pracoval Tycho Brahe, první československý automobil nebo jedny z nejstarších daquerrotypií na světě. 

Národní technické muzeum se po čtyřech letech otevírá veřejnosti a představuje pět nových expozic.

Dějiny dopravy

Dopravní hala, jež je srdcem NTM, v samostatných příbězích ukazuje historický vývoj automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy a v kratších exkurzech pak i úseky z dějin železniční dopravy a vývoje hasičské techniky na území České republiky. 

Architektura, stavitelství a design

Muzeum architektury a stavitelství představuje nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích v letech 1860 až 1989. Vystaveny jsou jak původní tak zcela nové architektonické modely staveb včetně sochařských doplňků plus četné skici, plány a fotografie, charakterizující jednotlivé slohové etapy a přibližující velké osobnosti české architektury. 

Astronomie

Expozice Astronomie, koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd –unikátních sbírkových předmětů, v úvodní části eliptického půdorysu Z dějin astronomického poznání představuje nejvýznamnější mezníky v dějinách astronomie v časovém rozpětí cca 6 000 let. Druhá část expozice Z dějin astronomických přístrojů ukazuje v šesti tématických celcích přístroje používané v astronomii v různých historických obdobích od 15. do 20. století. 

Fotografický ateliér

Vývoj fotografie, její uplatnění a vliv od 19. století až dodnes, je prezentován společně se základními fotografickými procesy a jejich vývojem ve stylizovaném fotografickém ateliéru – rekonstrukci dobového studia k portrétování z počátku 20. století. Jednotlivá historická období jsou dokumentována používanými přístroji a originálními fotografiemi ze života společnosti. 

Tiskařství

Prostřednictvím vystavených strojů má návštěvník expozice možnost se seznámit s vývojem hlavních tiskařských technologií a sledovat jejich vývoj od vynálezu knihtisku až po současnost. Tiskařské stroje jsou vystaveny v prostoru svým architektonickým řešením připomínajícím autentickou atmosféru průmyslového prostředí tiskárny. 

Středověké stavební stroje

V atraktivní instalaci jsou zde prezentovány rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů, které byly zhotoveny na základě studia historických pramenů a důsledně vyrobeny za použití dobových řemeslných postupů. Představují v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie a jejich zpřístupnění veřejnosti doplňuje ucelený výklad dějin stavitelství v plaském areálu NTM.

Otevírací doba: 

Pondělí: zavřeno
Úterý - pátek: 9-18 hod
Sobota, neděle a státní svátky: 9-18 hod

Vstupné:

plné: 220 Kč, snížené: 100 Kč

 

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hvězdné prázdniny 2022 - Praha

15.08.2022 - 19.08.2022
Praha

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy pořádá v době letních prázdnin pět příměstských astronomických táborů pro děti od…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Praha

15.08.2022 - 19.08.2022
Areál Cukrkandl -…

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Dělej co tě baví: Příměstský tábor…

15.08.2022 - 19.08.2022
Výstaviště Praha 7

Příměstský tábor pro děti, které mají rády nejen jízdu na kole.

Příměstský in-line kemp s angličtin…

15.08.2022 - 19.08.2022
Praha Malešice - SOU U…

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 17. srpen

Dnes má svátek Petra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete