Statistika našeho portálu

  • 95 128 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

NZM Valtice - Muzeum zahradnictví a životního prostředí

Valtice

V muzeu jsou stálé expozice: Expozice "Zelinářství" ukazuje ve zkratce vývoj tohoto oboru od středověku až po moderní velkovýrobu. Návštěvník se může seznámit se starým nářadím na obdělávání půdy i s předměty používanými při pěstování speciálních druhů zelenin (chřest). Expozice "Ovocnářství" je převážně zaměřena na zpracování ovoce. Dominuje unikátní drtič ovoce sestávající …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
8, Valtice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Břeclav
Obec
ValticeV muzeu jsou stálé expozice: Expozice "Zelinářství" ukazuje ve zkratce vývoj tohoto oboru od středověku až po moderní velkovýrobu. Návštěvník se může seznámit se starým nářadím na obdělávání půdy i s předměty používanými při pěstování speciálních druhů zelenin (chřest). Expozice "Ovocnářství" je převážně zaměřena na zpracování ovoce. Dominuje unikátní drtič ovoce sestávající z dřevěného žlabu a kamenného kola a domácí pálenice kořalky. Zaujme i veliká líska na sušení švestek i půvab nepostrádající dřevěný lis.

Expozice "Vinařství" a "Historické vinařské lisy" zaujme především návštěvníky z nevinařských oblastí, u nichž tento obor vzbuzuje pochopitelný zájem. Vždyť víno je nápoj všeobecně požívaný jak při domácích oslavách, tak i při společenských příležitostech. Stařičká dřevěná zátkovačka z r. 1842 svědčí o tom, že naši předci dokázali i praktické nářadí chápat jako součást denní kultury. Expozici "Botaniky a květinářství" tvoří především ukázky historických druhů semen zelenin a květin, výřezů dřev, mechů a šišek. Samozřejmostí jsou vystavené herbáře, které má muzeum ve své sbírce rovněž začleněny. Prostor je tu věnován i pomůckám k aranžování květinových vazeb. Součástí této expozice je i nově upravené muzejní nádvoří s expozicí trvalek a travin, která je každoročně doplňována návštěvnicky velmi oblíbenou výstavou letniček a balkónovek. Návštěvnicky atraktivní expozicí jsou také "Ptáci Lednicko-valtického přírodního komplexu".

Národní zemědělské muzeum ve Valticích nabízí i mimosezonní prohlídky po předchozí dohodě, možnost rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů a možnost pronájmu prostor pro kulturní a společenské akce.

Muzeum se nachází v Jihomoravském kraji, vzdušnou čarou 10 km západně od města Břeclav, v turisticky atraktivní oblasti nedaleko Lednicko-valtického areálu.

Stálá expozice

  • Historický vývoj zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích, vinný sklep s lisy.
  • Venkovní expozice: invazní rostliny, okrasné dřeviny a cibuloviny.
  • Vývoj květinářství se zaměřením na vazbu květin ze suchých rostlin, herbáře.
  • Botanika - sbírka semen, parafinové modely ovoce a zeleniny.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Krajem vína - Májové putování okolí…

15.05.2021 - 15.05.2021
Velké Pavlovice

Užijte si zvlněnou vinařskou krajinu s dalekými výhledy a zažijte atmosféru jara mezi vinicemi. Na kole nebo pěšky…

Krajem vína - Letní putování po vin…

17.07.2021 - 17.07.2021
Mikulov

Vydejte se s námi na letní výlet na kole nebo pěšky. V sobotu 17. července budeme objevovat krásy Lednicko-Valtického…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

středa 21. duben

Dnes má svátek Alexandra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete