Statistika našeho portálu

  • 93 556 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Obecní dům

Praha

V sousedství Prašné brány, na místě kam až sahal Králův dvůr, vybudovala pražská obec v letech 1905-1911 Obecní dům. Byl postaven v tehdy panujícím secesním slohu podle návrhu Antonína Balšánka a Osvalda Polívky. Vítěznou myšlenkou jejich návrhu bylo vtipné symetrické řešení budovy podle uhlopříčky kosočtvercového staveniště. Hlavní prostory jsou v prvním patře, které funguje jako klasické piano …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
/5, Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

V sousedství Prašné brány, na místě kam až sahal Králův dvůr, vybudovala pražská obec v letech 1905-1911 Obecní dům. Byl postaven v tehdy panujícím secesním slohu podle návrhu Antonína Balšánka a Osvalda Polívky. Vítěznou myšlenkou jejich návrhu bylo vtipné symetrické řešení budovy podle uhlopříčky kosočtvercového staveniště. Hlavní prostory jsou v prvním patře, které funguje jako klasické piano nobile renesančních a barokních paláců. Ve srovnání s demokratičtěji pojatým suterénem jsou restaurační sály přízemí pojaty mnohem slavnostněji. Restaurační sály přízemí tvoří svou elegancí a honosností předstupeň sálů prvního patra.
Smetanova síň je apotézou pražského secesního stavitelství. Její prostor se vyznačuje zvláštním skládáním a pyramidálním vršením prostorových motivů, připomínající chrám Hagia Sofia v Istanbulu. Primátorský sál má oktogonální půdorys a je vyzdobený nástěnnými a nástropními malbami Alfonse Muchy. Je působivý, stylově čistý, plný barev, členěný nikami se zrcadly, třpitivě lesklý až byzantinsky přebujelý. Palackého sál má poměrně klidnou atmosféru, zalitou sluncem. Zdobí jej dvě nástěnná panó Jana Preislera, začleněná do lunet jako závěsné obrazy. Riegrův sál má lunetovou klenbu a snad nejvíce secesních detailů. Stěny jsou obloženy tmavým dřevem, nábytek má těžké hranaté tvary. Secesní atmosféru dotvářejí lunetové obrazy Maxe Švabinského. Grégrův sál zdobí nástěnné malby Františka Ženíška. Sladkovského sál navazuje na Riegrův, působí z reprezentačních prostor prvního patra snad nejsecesněji, paradoxně proto že nebyla z finančních důvodů provedena malířská výzdoba. Z ostatních místností vyniká Cukrárna. Tady hra zrcadel spojená s nástropními štukami vytváří iluzi překrásného secesního snu. Ve druhém patře jsou umístěny výstavní sály, pojaté už při výstavbě domu s výslovně neutrálním pozadím, aby mohly dobře sloužit svému poslání. Přirozené horní osvětlení vystavovaným dílům dokonale vyhovuje.
Aby člověk dokonale vychutnal secesní styl, musí se zaměřit na detail, a právě tady má neskonale mnoho příležitostí všímat si kování, lustrů, klik u dveří, mříží, balkonových a schodišťových zábradlí, obkladů stěn, podlah, obrazů leptaných ve sklech aj. Z geometrických obrazců je v secesi velmi často přítomná kružnice, skládající se do kompozice jakoby několika nestejně velkých obručí zavěšených na jedné skobě. Ruku poctivého řemesla tu poznáváme na každém kroku.

Zajímavé akce v okolí

Koncert symfonických rokových hitů …

08.09.2020 - 08.09.2020
Praha

V rámci česko-slovenského turné v Praze vystoupí v jediném představení první světový taneční orchestr CONCORD…

Mimořádné prohlídky výstavy: K moři…

11.07.2020 - 12.07.2020
Muzeum Kouzlo starých…

Kde a jakým způsobem tráví čas nejen majetná viktoriánská společnost v létě? Jak vypadá a co nesmí chybět přímořské…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

13.07.2020 - 13.07.2020
Sál JZ, Soukenická…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Příměstský in-line kemp 2020 - Praha

13.07.2020 - 17.07.2020
Volnočasový areál…

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 12. červenec

Dnes má svátek Bořek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete