Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Podzemní odvodňovací systém - Slavonice

Slavonice

Městské podzemí souvisí s výstavbou městského centra a pochází ze 13. století. Započalo vysekáním sklepů, které pak pro své odvodnění byly propojeny chodbou s odvodněním. Odvodnění jílovitých rulových zvětralin je podmínkou pro stabilitu základů domů. Proto když se časem chodby zanesly, byly sklepy zaplaveny a docházelo ke statickým problémům. Po roce 1991 začalo obnovování a čištění podzemních c…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Slavonice
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Jindřichův Hradec
Obec
Slavonice
Telefon

Městské podzemí souvisí s výstavbou městského centra a pochází ze 13. století. Započalo vysekáním sklepů, které pak pro své odvodnění byly propojeny chodbou s odvodněním. Odvodnění jílovitých rulových zvětralin je podmínkou pro stabilitu základů domů. Proto když se časem chodby zanesly, byly sklepy zaplaveny a docházelo ke statickým problémům. Po roce 1991 začalo obnovování a čištění podzemních chodeb a následně zpřístupněno veřejnosti. Zatím prozkoumaná je síť chodeb o délce cca 1375 m, chodba je asi 150 cm vysoká a široká v rozmezí 40 až 60 cm.

Veřejnosti přístupné jsou dvě varianty, jedna je dlouhá 130 m a druhá delší pak 380 m. Chodby jsou velmi úzké, pro návštěvu jsou zapůjčeny ochranné prostředky a návštěva není vhodná nejen pro klaustrofobiky, ale i pro osoby, které se příliš necití ve velmi stísněných prostorách. Vstup je z domu čp. 480 na Mírovém náměstí (nachází se zde infocentrum).

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 27. listopad

Dnes má svátek Xenie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete