Statistika našeho portálu

  • 98 415 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Radnice - Nymburk

Nymburk

Budova původní renesanční radnice se nachází na rohu náměstí Přemyslovců. Poté co přestal vyhovovat pro zasedání městské rady gotický dům na náměstí, bylo rozhodnuto vystavět novou radnici. Nová renesanční stavba byla vystavěna v letech 1524-1526 a zcela dokončena v roce 1546. Za třicetileté války byla poničena Sasy a následně i Švédy. Roku 1686 navíc vyhořela a byla jen provizorně opr…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Náměstí Přemyslovců, Nymburk
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Nymburk
Obec
Nymburk
Telefon

Fotogalerie k článku

Budova původní renesanční radnice se nachází na rohu náměstí Přemyslovců. Poté co přestal vyhovovat pro zasedání městské rady gotický dům na náměstí, bylo rozhodnuto vystavět novou radnici. Nová renesanční stavba byla vystavěna v letech 1524-1526 a zcela dokončena v roce 1546. Za třicetileté války byla poničena Sasy a následně i Švédy. Roku 1686 navíc vyhořela a byla jen provizorně opravena. Původní stavba měla honosnou renesanční výdobu a hlavní věž se dvěma zvony a hodinami. V prvním patře pak ze stavby vystupoval arkýř či pavlač. Po dalším požáru roku 1838 byla nevhodně klasicistně upravena. Část této nevhodné úpravy byla napravena při rekonstrukci v letech 1936-1939. Od roku 2005 po další rekonstrukci slouží pro potřeby městského úřadu.

Do dnešní doby se dochovala štuková výzdoba za mázhauzem. V exteriéru původní renesanční městský znak, bohatý renesanční portál, část oken s profilovaným ostěním, reliéf mužské hlavy s vousem a další drobné doplňky.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 27. září

Dnes má svátek Jonáš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete