Radnice Židovského města
Praha
Židovská radnice v Židovském městě v Praze, patří k těm nemnoha památkám, které unikly zničeně během asanace ghetta na konci 19.století. Jako většina staveb v Židovské čtvrti se uskutečnila její výstavba během vrcholného období za vlády císařů Maxmiliána II. a Rudolfa II ve druhé polovině 16.století. Při výstavbě čtvrti věnovali židé prvořadou pozornost synagogám, které sloužily nejen pro bohoslu…
Adresa a kontaktní informace
Židovská radnice v Židovském městě v Praze, patří k těm nemnoha památkám, které unikly zničeně během asanace ghetta na konci 19.století. Jako většina staveb v Židovské čtvrti se uskutečnila její výstavba během vrcholného období za vlády císařů Maxmiliána II. a Rudolfa II ve druhé polovině 16.století. Při výstavbě čtvrti věnovali židé prvořadou pozornost synagogám, které sloužily nejen pro bohoslužebné a duchovní účely, ale vykonávaly se v nich i záležitosti správní, soudní a také se v nich vyučovalo. Měšťanským domům nevěnovali takovou pozornost, neboť je panovník pokládal za vlastní majetek a mohl s nimi dle své vůle disponovat. Za její výstavbou stál nejbohatší muž Prahy té doby, primas židovské obce, Mordechai Maisel. Radnice pochází z roku 1577, kdy byla spolu s Vysokou synagogou dokončena v renesančním slohu. Stavitelem byl Ital Panacius Roder. Po požárech byla několikrát přestavěna. Ve slohu pozdního baroka provedl roku 1763 přestavbu architekt Josef Schlesinger a v 18.století ji do rokokové podoby přestavěl J. Schwanitzer. Na začátku 20.století byla ještě rozšířena o jižní křídlo.Budova zaujímá podélnou parcelu a tvoří jeden celek s Vysokou synagogou. Je to nárožní dvoupatrová budova s mansardovou střechou. Hlavní průčelí směřuje do Maiselovy ulice, vedlejší strana do Červené. Nejstarší součástí budovy je čtvercový půdorysný prostor v severní části dnešního suterénu, původně zaklenutý žebrovou křížovou klenbou. Pozornost zaujmou věž s orlojem, opatřená dřevěnou konstrukcí a rokokovým zábradlí, a hodiny s hebrejským ciferníkem na vikýři severního průčelí. Ručičky hodin se samozřejmě pohybují obráceně. Interiéry radnice jsou zachovalé v renesanční a pozdně barokní podobě. Dochoval se i bývalý sněmovní sál s rokokovou štukovou výzdobou stropu a rokokovým vstupním portálem.
V současné době je radnice sídlem Federace židovských obci v České republice, Židovské náboženské obce v Praze a rabinátu. Dále zde sídlí celá řada židovských kulturních a osvětových institucí a také košer restaurace. Rovněž se zde pořádají kulturní a společenské akce a výstavy.
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 17078 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Náplavkőőő – festival maďarských ch…
30.05.2025 - 01.06.2025
Náplavka
Čím se liší maďarský guláš od toho českého? Pálí čabajka? A uherák? Co dávají v Maďarsku na langoš? V čem spočívá…
Modřanský fesťák 2025 - Praha
07.06.2025 - 07.06.2025
Viniční domek,…
Další ročník multižánrového hudebního festivalu MODŘANSKÝ FESŤÁK se uskuteční v sobotu 7. června 2025 v malebných…
Marshall uvádí Gershwina a Bernstei…
10.06.2025 - 10.06.2025
Náměstí Republiky 5,…
Obecní dům, úterý 10. 6. 2025 v 19.30 hodin
Bublinky fest 2025 - Praha
14.06.2025 - 14.06.2025
Praha
Den v růžovém plný bublinek. Nejlepší bublinky a růžová vína České republiky. Inspirujte se, co pít na zahrádce, u…