Statistika našeho portálu

  • 98 190 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Jílové u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy se zaobírá jednak vlastivědnou prací zasahující do dolního Posázaví a středního Povltaví, ale je také specializovaným muzeem na těžbu zlata v České republice.Muzeum sídlí v kamenném domě zvaném Mince. Budova má velmi dlouhou historii. Do roku 1420 byla sídlem horního úřadu, odkud bylo řízeno dolování na Jílovsku a zde se také odevzdávaly daně ve formě zlata. Po…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy se zaobírá jednak vlastivědnou prací zasahující do dolního Posázaví a středního Povltaví, ale je také specializovaným muzeem na těžbu zlata v České republice.

Muzeum sídlí v kamenném domě zvaném Mince. Budova má velmi dlouhou historii. Do roku 1420 byla sídlem horního úřadu, odkud bylo řízeno dolování na Jílovsku a zde se také odevzdávaly daně ve formě zlata. Pot ulumení těžby přešel dům do soukromých rukou. Jeho majitelem byl například alchymista císaře Rudolfa II., Edward Kelley. Od roku 1876 je dům Mince v majetku obce a až do roku 1958 v něm byla obecná škola. Poté začal sloužit výhradně pro potřeby muzea.

To bylo založeno již roku 1891 a základem sbírek se stala soukromá sbírka místního občana Leopolda Čiháka. Ten městu nabídl stovky listin, map a trojrozměrných předmětů. V současnosti je sbírkový fond muzea velmi pestrý a v průběhu dalších let se rozrostl na více jak 67 000 sbírkových předmětů, které se vztahují k historii těžby zlata. Způsob života na Jílovsku dokládají předměty zvykoslovné, řemeslné nástroje a nářadí, předměty běžné denní potřeby, textilie, módní doplňky, hračky, obrazy, knihy, nechybí ani archeologické exponáty, fotografie či archiválie.

Stálá expozice

  • Zlato v České republice
  • Z historie regionu
  • Tramping a příroda v jižním okolí Prahy

Muzem také provozuje tři bývalé důlní štoly:

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 19. srpen

Dnes má svátek Ludvík

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete