Statistika našeho portálu

  • 102 699 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Rozhledna Horní Les

Rovečné

Severnímu okolí Víru v okrese Žďár nad Sázavou dominuje Horní les (774 m), nejvyšší bod Svratecké hornatiny. Od roku 2002 se na něm tyčí ocelová konstrukce stožáru společnosti Eurotel, jehož součástí je i vyhlídkový ochoz. Ale nepředbíhejme. Tento vysílač upravený na rozhlednu, není totiž první vyhlídkovou stavbou na vrcholu Horního lesa. V roce 1918 je dokladována existence měřičské věže, která …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Rovečné
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Žďár nad Sázavou
Obec
Rovečné
Telefon

Severnímu okolí Víru v okrese Žďár nad Sázavou dominuje Horní les (774 m), nejvyšší bod Svratecké hornatiny. Od roku 2002 se na něm tyčí ocelová konstrukce stožáru společnosti Eurotel, jehož součástí je i vyhlídkový ochoz. Ale nepředbíhejme. Tento vysílač upravený na rozhlednu, není totiž první vyhlídkovou stavbou na vrcholu Horního lesa. V roce 1918 je dokladována existence měřičské věže, která zároveň sloužila jako rozhledna. Vžil se pro ni název Rakušanka a zanikla brzy po právě skončené první světové válce. O tom, že tento vrchol byl důležitý pro zeměměřiče, svědčí skutečnost, že již roku 1824, zde a královský vojenský zeměpisný ústav zřídil trigonometrický bod. Další trigonometrický stožár byl na vrcholku Horního lesa vztyčen po roce 1936 a dosahoval výšky 21 metrů. Dosloužila roku 1954. V letech 1968 – 69 ji nahradila 38 metrů vysoká dřevěná triangulační věž, z níž se díky námraze v roce 1974 část ulomila a samotná věž byla odstraněna v roce 2000.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, roku 2001, zde firma Eurotel vystavěla telekomunikační věž s vyhlídkovým ochozem. Vyhlídkový ochoz se nachází 38 metrů nad zemí, přičemž celková výška vysílače je 59 metrů. Pata vysílače se nachází 70 metrů od vrcholu a 9 metrů pod jeho úrovní. Na plošinu kam vede úctyhodných 201 železných schodů, vystoupali první návštěvníci 19. dubna 2002. Rozhledna, která je otevřena od dubna do října a provozuje ji Obecní úřad v Rovečném, nabízí rozsáhlý kruhový výhled zahrnující oblast Svratecké hornatiny a východní část Žďárských vrchů, Jeseníky, Kralický Sněžník, Orlické hory či Krkonoše.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete