Statistika našeho portálu

 • 95 541 Akcí v kalendáři
 • 5 390 Ubytovacích zařízení
 • 24 197 Míst a památek

Tančící dům mezi nejkrásnějšími stavbami světa

Tančící dům

Od prvopočátku byla architektonická hodnota Tančícího domu v odborných kruzích nezvratná, široká veřejnost stavbu připomínající legendární taneční dvojici Ginger a Fred však nikdy jednoznačně nepřijala. Přesto, či právě proto je turistickým magnetem a nejvyhledávanější ukázkou moderní architektury v Praze. Nyní se může pochlubit umístěním v desítce nejkrásnějších staveb světa, který byl sestaven na přesných matematických výpočtech.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jiráskovo náměstí 1981/6
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Ukazatel božské krásy a matematika

Symbolem božské krásy má být tzv. zlatý řez, přesně daná kompozice rozměrů, která má i své matematické vyjádření. Užívali ho již staří Řekové a Římané, využili ho i vědci, aby analyzovali díla světové architektury. Na základě matematických výpočtů pak vědci pro společnost Rooftop Megastore sestavili žebříček nejkrásnějších staveb světa. Do první desítky se vešel i Tančící dům. Zlatému řezu odpovídá z 66,87 procent. Předběhl tak například americký Bílý dům, Velkou pyramidu v Gíze nebo Operu v Sydney.

První místo v žebříčku, publikovaném v listu Daily Mail, zaujala monumentální katedrála svatého Pavla. Zlatý řez dle výpočtů pokrývá z 72,28 procent. Katedrála stojí v Londýně, stejně jako Westminsterské opatství, které mezi nejkrásnějšími stavbami světa získalo bronzovou pozici. Zlatému řezu odpovídá z 70,5 procent. Stříbrnou příčku obsadila moderní stavba Marina Bay Sands v Singapuru z roku 2010. Byla postavena z 70,88 procent dle zlatého řezu. V desítce nejkrásnějších staveb našly své místo jen tři novodobé, vedle Marina Bay Sands a Tančícího domu také budova Antonia Gaudího Casa Milà v Barceloně. Byla postavena v roce 1910, dle výpočtů z 68,64 procent dle zlatého řezu.

Nejkrásnější stavby světa dle zlatého řezu

 • 1. Katedrála svatého Pavla, Londýn, Velká Británie
 • 2. Marina Bay Sands, Singapur
 • 3. Westminsterské opatství, Londýn, Velká Británie
 • 4. Ósacký hrad, Ósaka, Japonsko
 • 5. Chrám Vasila Blaženého, Moskva, Rusko
 • 6. Casa Milà, Barcelona, Španělsko
 • 7. Katedrála Santa Maria del Fiore, Florencie, Itálie
 • 8. Tádž Mahal, Ágra, Indie
 • 9. Tančící dům, Praha, Česká republika
 • 10. Zámek Neuschwanstein, Bavorsko, Německo

Příběh Tančícího domu

Příběh Tančícího domu je dynamický tak jako jeho architektonické ztvárnění. Dokonce i samotné místo na rohu Jiráskova a Rašínova nábřeží v Praze provází spletitá historie. Původně zde stál činžovní dům, ale za války byl zničen. Plánování nové výstavby trvalo desítky let, ale realizovalo se až dlouho po revoluci.

Václav Havel, který bydlel v sousedství, tady chtěl vybudovat kulturní centrum. Prvním investorem se však stala pojišťovna Nationale Nederlanden, která trvala na komerčním využití. Budova tak byla postavena v roce 1996 jako Nationale Nederlanden Building, ačkoli ji architekti Vlado Milunić a Frank O. Gehry nazvali Ginger a Frend.

Svého naplnění se Tančící dům přece jenom dočkal, bylo to až po roce 2013, kdy ho koupila společnost PSN. Ta dům v duchu vize Václava Havla zpřístupnila veřejnosti a otevřela ho kultuře. Dnes zde mj. sídlí umělecká galerie. Společnost PSN zůstává vlastníkem Tančícího domu a stejně jako proslulá dekonstruktivistická stavba tančí bez přestání i v době koronakrize, i PSN nadále probouzí domy k životu. Neustále rozšiřuje své portfolio a deklaruje chuť investovat, akviziční tým PSN je otevřený novým výzvám a nabídkám. Příště se tak může PSN podílet i na příběhu Vaší budovy, pokud tedy nějakou pozoruhodnou vlastníte.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Kranas, krevety, mušle, ale i ovocn…

23.06.2021 - 29.06.2021
Praha

Těšíte se, že si konečně zajdete do restaurace na oběd nebo příjemnou letní večeři? Co takhle z nich udělat gurmánský…

Letní kino na Pragovce: fim LÉTO (2…

24.06.2021 - 24.06.2021
Praha

Srdečně vás zveme k návštěvě Letního kina na Pragovce. Večer se ponese v příjemném letním duchu. Snímek Léto z roku…

Online: Bude dobrej -autorské čtení…

24.06.2021 - 30.06.2021
Praha

Vyprávím příběh jednoho bláznivýho psa, jeden rok života, kdy mi tohle zvíře vtrhlo do mého domova, do mojí existence a…

Online: Komunikace s lidmi v soulad…

24.06.2021 - 24.06.2021
Praha

Osvojte si exaktní vědu lidské komunikace a poznejte funkce mozku skrývající se za běžným rozhovorem!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

čtvrtek 24. červen

Dnes má svátek Jan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete