Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Tvrz Dobrš

Drážov

Složitý komplex tvrze s hospodářským dvorem stojí v západní části obce Dobrš přibližně 10 km západně od Volyně. V obci se nacházejí též dva románské kostely, pravděpodobné součásti knížecího hradiště. Interiér tvrze je příležitostně přístupný.Historie tvrziNejstarší část tvrzi - hranolová věž - byla vystavěna v průběhu 14. století. V té době tu již "vládli" Kocové z Dobrše, kteří na tvr…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Drážov
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Strakonice
Obec
Drážov
Telefon

Složitý komplex tvrze s hospodářským dvorem stojí v západní části obce Dobrš přibližně 10 km západně od Volyně. V obci se nacházejí též dva románské kostely, pravděpodobné součásti knížecího hradiště. Interiér tvrze je příležitostně přístupný.

Historie tvrzi

Nejstarší část tvrzi - hranolová věž - byla vystavěna v průběhu 14. století. V té době tu již "vládli" Kocové z Dobrše, kteří na tvrzi sídlili až do roku 1608. Za Koců se tvrz postupně rozrůstala o palácová křídla a po roce 1582 za Václava Koce z Dobrše dostala renesanční háv. Renesanční vstupní brána hospodářského dvora nese letopočet 1597. Po roce 1608 tvrz často střídala majitele, což jí neprospívalo a její úpadek završilo v roce 1707 připojení k rozsáhlým schwarzenberským državám. Těsně předtím, v letech 1692 - 1707, stačil tvrz barokně upravit Hubert Zikmund z Althaimu. Po roce 1707 byly části tvrze upraveny na sýpku, obytná stavení a školu.

Podoba tvrzi

Hranolová věž tvrze měla celkem pět pater, třetí bylo podle okenních výklenků se sedátky a zbytku prevetu obytné. Později byla zvýšena ještě o jedno, dnes již zaniklé, patro. Postupně byly kolem věže přistavovány paláce a hospodářské budovy. O renesančních, barokních a adaptačních úpravách zde již byla řeč. Po roce 1989 zakoupilo tvrz Sdružení pro obnovu Dobrše a následně začalo s rekonstrukcí.

Tipy na výlety

Vystoupit můžete na rozhlednu Čestice u Volyňe, a v Česticích můžete navštívit i barokní zámek. Ve Volyni najdete městské muzeum nebo židovskou synygogu.

Ubytovat se můžete také ve Volyni.
M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 23. září

Dnes má svátek Berta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete