Statistika našeho portálu

  • 91 142 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Tvrz Jinošov

Jinošov

V obci Jinošov, ležící přibližně 4 km severovýchodně od Náměště nad Oslavou, bývaly kdysi tvrze dvě, které mají i společnou historii. Dolní tvrz je dnes již zaniklá, horní slouží jako fara. Z Náměště vede do vsi turistické značení.Historie tvrziPoprvé se o obou tvrzích v pramenech píše roku 1368. Již roku 1418 se dolní tvrz označuje jako pustá. Ves spolu s tvrzemi měly mezi sebou rozdělené dvě vě…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jinošov
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Třebíč
Obec
Jinošov
Telefon

V obci Jinošov, ležící přibližně 4 km severovýchodně od Náměště nad Oslavou, bývaly kdysi tvrze dvě, které mají i společnou historii. Dolní tvrz je dnes již zaniklá, horní slouží jako fara. Z Náměště vede do vsi turistické značení.

Historie tvrzi

Poprvé se o obou tvrzích v pramenech píše roku 1368. Již roku 1418 se dolní tvrz označuje jako pustá. Ves spolu s tvrzemi měly mezi sebou rozdělené dvě větve téhož rozrodu, mající v erbu zkřížené sekerky – Kraličtí a Jinošovští (jinak též z Otradic). Až roku 1398 byly oba díly spojeny v rukou synů Jeruše z Jinošova. Poslední z nich, Ješek Vlach, roku 1418 prodal tvrze i se vsí Archlebovi z Říčan. Ještě do konce 15. století se zde vystřídalo mnoho majitelů. Od roku 1446 zde seděl Jan Konšelský z Pulic, od roku 1480 Zikmund a Markvart Valečští z Mírova a od roku 1496 jihlavští měšťané Eberharcové. Po nich tu v letech 1535-1615 sídlili Březničtí z Náchoda, kteří horní tvrz nechali renesančně přestavět. Po připojení Jinošova k náměšťskému panství se tvrz stala součástí hospodářského dvora a později byla upravena na faru.

Tvrz dnes

V místech zaniklé dolní tvrze toho dnes není mnoho k vidění. Horní tvrz tvořil pravděpodobně gotický věžovitý palác, který se po renesanční přestavbě stal jižním křídlem do L zalomené budovy. Na renesanci odkazují zachovaná ostění tří oken. Na obě křídla tvrze dnes navazují hospodářská stavení. Příkop, zachycený ještě na mapě stabilního katastru roku 1825, dnes není již téměř znatelný.

Tipy na výlet

V nedaleké Náměšti nad Oslavou je k vidění renesanční zámek a pravidelný Festival keltské kultury Beltine. Výlet si můžete udělat také na zříceninu hradu Holoubek, zříceninu tvrze Kralice nad Oslavou, tvrz Pyšel, zříceninu hradu Lamberk, zříceninu Sedleckého hradu, vystoupit na rozhlednu Babylon nebo rozhlednu Ocmanice.

Ubytovat se můžete v Náměšti nad Oslavou.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční koncert 2019 Orchestru Václ…

01.12.2019 - 01.12.2019
Divadlo Pasáž,…

Tradiční vánoční koncert.

Zahájení adventu - Třebíč

01.12.2019 - 01.12.2019
Karlovo náměstí

ROZSVÍCENÍ BETLÉMU A VÁNOČNÍHO STROMU

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

01.12.2019 - 01.12.2019
ZŠ Třebíč, Benešova,…

Společenství Josefa Zezulky Vás zve na setkání s biotronikou, v rámci Duchovní univerzity Bytí.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 20. listopad

Dnes má svátek Nikola

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete