Statistika našeho portálu

  • 98 916 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Tvrz Mrač

Mrač

Obec Mrač, ležící v okrese Benešov, byla bohatá na sídla majitelů. Stávala zde stará tvrz (patrně z druhé poloviny 13. století, dnes je zaniklá), nová tvrz (o níž se nyní budeme zajímat) a zámeček, který je od poloviny 18. století z neznámé příčiny z ruinách.Historie tvrzeNová tvrz nahradila starou v průběhu 14. století. Prvním jejím známým majitelem byl Beneš z Lopřenic, který je připomínám k ro…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Mrač
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Mrač
Telefon

Fotogalerie k článku

Obec Mrač, ležící v okrese Benešov, byla bohatá na sídla majitelů. Stávala zde stará tvrz (patrně z druhé poloviny 13. století, dnes je zaniklá), nová tvrz (o níž se nyní budeme zajímat) a zámeček, který je od poloviny 18. století z neznámé příčiny z ruinách.

Historie tvrze

Nová tvrz nahradila starou v průběhu 14. století. Prvním jejím známým majitelem byl Beneš z Lopřenic, který je připomínám k roku 1405 "seděním na Mrači". Mezi lety 1445–1540 patřila tvrz Mrackým z Dubé. Při příležitosti prodeje Jaroslavovi Šelmberkovi je tvrz poprvé výslovně zmiňována. Roku 1597 rod Šelmberků vymřel a nový majitel, Adam z Valdštejna (jen po krátké období jednoho roku před ním vlastnili Mrač Trčkové z Lípy) připojil Mrač k Hrádku nad Sázavou. Tvrz ztratila svou rezidenční funkci a počala pustnout. Navíc byla dle popisu z roku 1648 poničena za třicetileté války.

Od konce 17. století do roku 1727 vlastnili Mrač páni z Vrbna, následně pak Vrtbové, kteří ji připojili ke konopišťskému panství. V letech 1709–1720 získala tvrz novou funkci, byla přestavěna na sýpku. V jejím sousedství si pak majitelé vystavěli barokní zámeček, jehož doba existence nepřesáhla 50 let. Poslední stavební úpravy tvrz prodělala kolem roku 1874, kdy byla upravena na ubytovnu pro dělníky nedalekého kamenolomu.

Podoba tvrze

Gotickou tvrz tvořila hradba, podél jejíž západní strany byl postaven obdélný palác. O jeho vnitřním členění lze dnes pouze spekulovat v důsledku razantní přestavby na ubytovnu v 19. století. Ostatní budovy v areálu tvrze jsou již novodobé. Mračská tvrz je návštěvníkům příležitostně přístupná.

V rámci výletu můžete pokračovat dál na zámek Konopiště, navštívit zříceninu hradu Kožlí a nakonec se ubytovat v Benešově.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 6. prosinec

Dnes má svátek Mikuláš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete