Statistika našeho portálu

  • 91 177 Akcí v kalendáři
  • 5 383 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Tvrz Pyšel

Pyšel

Věž pyšelské tvrze stojí v zahradě domu čp. 46 ve stejnojmenné obci, vzdálené přibližně 12 km severovýchodně od Třebíče. Nejbližší železniční zastávka – Studenec – je vzdálena 3 km a vede od ní turisticky značená trasa přímo k veřejnosti nepřístupné tvrzi.Historie tvrziTvrz byla založena na přelomu 13. a 14. století vladyky z Pyšela. Poprvé se v pramenech vyskytuje roku 1349 v…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pyšel
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Třebíč
Obec
Pyšel
Telefon

Věž pyšelské tvrze stojí v zahradě domu čp. 46 ve stejnojmenné obci, vzdálené přibližně 12 km severovýchodně od Třebíče. Nejbližší železniční zastávka – Studenec – je vzdálena 3 km a vede od ní turisticky značená trasa přímo k veřejnosti nepřístupné tvrzi.

Historie tvrzi

Tvrz byla založena na přelomu 13. a 14. století vladyky z Pyšela. Poprvé se v pramenech vyskytuje roku 1349 v souvislosti s majiteli Náhradou a Jutkou z Pyšele. V roce 1377 se zde připomíná Ondřej z Pyšele (zemřel před rokem 1406) a v roce 1420 Vlček z Okarce. Následně byli majiteli vladykové z Říčan, Valečtí z Mítrova a v 16. století ji páni z Lomnice připojili k náměšťskému panství. Od té doby sloužila hospodářským účelům. Dnes je v soukromých rukách.

Podoba tvrzi

Věž pyšelské tvrze je pravidelného čtverhranného půdorysu. Původně byla patrně trojpodlažní, dnes je o patro nižší. V přízemí ještě koncem 19. století fungovala studna. Po ostatních případných objektech tvrze dnes není ani stopy.

Tipy na výlet

V nedaleké Náměšti nad Oslavou spatříte zámek nebo můžete navštívit Festival keltské kultury Beltine. Jako víletní cíl poslouží i zřícenina hradu Holoubek, zřícenina tvrze Kralice nad Oslavou, zřícenina hradu Lamberk nabo zřícenina Sedleckého hradu. Vystoupit lze na rozhlednu Babylon nebo rozhlednu Ocmanice. Za návštěvu stojí i město Třebíč a jeho památky.

Ubytovat se můžete v Třebíči nebo v Náměšti nad Oslavou.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční koncert 2019 Orchestru Václ…

01.12.2019 - 01.12.2019
Divadlo Pasáž,…

Tradiční vánoční koncert.

Zahájení adventu - Třebíč

01.12.2019 - 01.12.2019
Karlovo náměstí

ROZSVÍCENÍ BETLÉMU A VÁNOČNÍHO STROMU

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

01.12.2019 - 01.12.2019
ZŠ Třebíč, Benešova,…

Společenství Josefa Zezulky Vás zve na setkání s biotronikou, v rámci Duchovní univerzity Bytí.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 22. listopad

Dnes má svátek Cecílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete