Statistika našeho portálu

  • 94 404 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Tvrz Semtěš

Semtěš

Věž, pozůstatek gotické tvrze, mohou návštěvníci obdivovat v obci Semtěš, ležící přibližně 6 km severovýchodně od Čáslavi. Věž od konce 90. let 20. století slouží jako rozhledna a tudíž je přístupná v otevíracích hodinách.Tvrz byla založena v průběhu 14. století, roku 1355 se v pramenech uvádí Rubín ze Skalice, jinak ze Semtěše a po něm jeho syn Petr a vnuk Rubín. Později se zde setkáváme s Petre…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Semtěš
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Kutná Hora
Obec
Semtěš
Telefon

Věž, pozůstatek gotické tvrze, mohou návštěvníci obdivovat v obci Semtěš, ležící přibližně 6 km severovýchodně od Čáslavi. Věž od konce 90. let 20. století slouží jako rozhledna a tudíž je přístupná v otevíracích hodinách.

Tvrz byla založena v průběhu 14. století, roku 1355 se v pramenech uvádí Rubín ze Skalice, jinak ze Semtěše a po něm jeho syn Petr a vnuk Rubín. Později se zde setkáváme s Petrem z Blyně (1402) a Weigelem ze Semtěše (1407). Koncem 15. století tvrz koupil Václav Žehušický z Nestajova a připojil ji ke svému žehušickému panství. První přímé zmínky o tvrzi pocházejí až z let 1542 a 1558. V té době již nesloužila jako sídlo a počala pustnout. Od 18. století až do roku 1950 sloužila upravená věž tvrze jako kovárna. Dnes nezastřešená věž slouží jako rozhledna, na niž byla upravena v letech 1997-1998.

Gotická věž, původně šestipodlažní, je dnes jediným pozůstatkem tvrze, jejíž součástí kdysi jistě býval obytný palác. Areál bývalé tvrze je zastavěn domky.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

středa 21. říjen

Dnes má svátek Brigita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete