Statistika našeho portálu

  • 96 484 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Vodárenská věž - Třeboň

Třeboň

V roce 1909 byl v Třeboni vystavěn nový vodovod, jelikož původní zásobování vodou již nestačilo tehdejším potřebám. V souvislosti s ním byla vybudována i vodárenská věž v lokalitě Na kopečku, východně od centra Třeboně. Jejím autorem je známý architekt Jan Kotěra. Postavena v secesním stylu je jednou z pouze dvou staveb tohoto druhu, které architekt vyprojektoval. Tou druhou je o něco starší vodá…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Na Kopečku, Třeboň
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Jindřichův Hradec
Obec
Třeboň
Telefon

V roce 1909 byl v Třeboni vystavěn nový vodovod, jelikož původní zásobování vodou již nestačilo tehdejším potřebám. V souvislosti s ním byla vybudována i vodárenská věž v lokalitě Na kopečku, východně od centra Třeboně. Jejím autorem je známý architekt Jan Kotěra. Postavena v secesním stylu je jednou z pouze dvou staveb tohoto druhu, které architekt vyprojektoval. Tou druhou je o něco starší vodárna v Praze nedaleko Pankráce a jsou si velmi podobné. Původně se do věže pumpovala voda z 10 m hluboké studně pomocí benzinového čerpadla. V letech 1922-1925 byl změněn zdroj vody a současně i pohon na elektrický. Po druhé světové válce byla odstavena z provozu.

Ve věži by se měla nacházet technická expozice ohledně vodárenství v Třeboni, ale v době návštěvy (srpen 2012) tomu nic nenasvědčovalo a věž byla co se týče interiéru nepřístupná.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 4. prosinec

Dnes má svátek Barbora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete