Statistika našeho portálu

  • 95 141 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Vodní nádrž Sedlice

Sedlice

Vodní nádrž Sedlice se nachází 7 km jihozápadně od Humpolce.Nádrž byla vybudována v letech 1921-1927 pro akumulaci vody a k výrobě elektrické energie. Spolu s nádržemi Trnávka a Němčice pak také slouží k zachytávání splavenin před vodní nádrží Želivka, která je jedním z největších zdrojů pitné vody pro Prahu a Střední Čechy.Hráz nádrže je gravitační, zděná z lomového kamene, obložena žulovými kvá…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Sedlice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Pelhřimov
Obec
Sedlice
Telefon

Fotogalerie k článku

Vodní nádrž Sedlice se nachází 7 km jihozápadně od Humpolce.

Nádrž byla vybudována v letech 1921-1927 pro akumulaci vody a k výrobě elektrické energie. Spolu s nádržemi Trnávka a Němčice pak také slouží k zachytávání splavenin před vodní nádrží Želivka, která je jedním z největších zdrojů pitné vody pro Prahu a Střední Čechy.

Hráz nádrže je gravitační, zděná z lomového kamene, obložena žulovými kvádry. Žula byla těžena ve 2 km vzdáleném lomu, celkem se jí spotřebovalo na 20.000 m3. Hráz je zakřivena do oblouku o poloměru R 180 m, dlouhá 118 m a vysoká 20 m. Objem ovladatelného prostoru nádrže je 1,87 mil. m3 při zatopené ploše 35 ha (celkový objem 2,32 mil. m3 při 38 ha).

Z nádrže je odebírána voda do malé vodní elektrárny, pomocí štoly dlouhé 856 m. Pro její výlom bylo použito na 10.200 kg dynamitu. Elektrárna je osazena 3 turbínami Francis a za rok vytvoří okolo 6,5 milionu kW elektřiny.

Sedlická nádrž i hráz je přístupná pro veřejnosti.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 23. duben

Dnes má svátek Vojtěch

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete