Statistika našeho portálu

  • 102 680 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vrch Hanuše

Hradec nad Moravicí

Pověstmi opředený kopec Hanuše (426 m.n.m.) se nachází zhruba 1,5 km východně od Hradce nad Moravicí. Na kopec vede značená cesta a naučná stezka dlouhá 4,5 km se sedmi zastávkami.Vrch je řazen do Vítkovské vrchoviny, spadající pod masív Nízkého Jeseníku. Je tvořena z vrstev mořských uloženin prvohorního moře, které se tehdy rozlévalo od úpatí Hrubého Jeseníku směrem na východ. Z usazenin mělkého…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hradec nad Moravicí
Oblast
Moravskoslezsko
Kraj
Moravskoslezský kraj
Okres
Opava
Obec
Hradec nad Moravicí
Telefon

Pověstmi opředený kopec Hanuše (426 m.n.m.) se nachází zhruba 1,5 km východně od Hradce nad Moravicí. Na kopec vede značená cesta a naučná stezka dlouhá 4,5 km se sedmi zastávkami.

Vrch je řazen do Vítkovské vrchoviny, spadající pod masív Nízkého Jeseníku. Je tvořena z vrstev mořských uloženin prvohorního moře, které se tehdy rozlévalo od úpatí Hrubého Jeseníku směrem na východ. Z usazenin mělkého moře vznikly jemně nebo hrubě zrnité droby z nejjemnějších uloženin se vytvořily vrstvy jílovitých až prachových břidlic. Soubor těchto uloženinm souhrnně označovaný jako kulm, patří zde k tzv. hradeckým vrstvám. Reliéf Hanuše byl vytvářen v období třetihor, kdy byla původní parovina rozlámána a rozrušena, a dotvářen vodním tokem Moravice. Ve čtvrtohorách bylo Opavsko ve dvou dobách ledových bezprostředně zasaženo zaledněním. Ze Skandinávie tekoucí pevninský ledovec přinesl s sebou bloky severských hornin. Jejich drolením a obrušováním vznikly dnes tzv. bludné balvany, které po roztání ledů zůstaly na místě. Nejbližší je k vidění v Hradci nad Moravicí na konci Smetanovy ulice.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Kováři 2024 - Háj ve Slezsku

03.08.2024 - 04.08.2024
Háj ve Slezsku

Již jedenáctý ročník Kovářských sonát 2024!

Traktoriáda Guntramovice 2024 - Bud…

03.08.2024 - 03.08.2024
Budišov nad Budišovkou

SDH Guntramovice zve na 18.ročník Traktoriády.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 16. červenec

Dnes má svátek Luboš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete