Statistika našeho portálu

  • 94 551 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Vysoká pec - Šindelová

Šindelová

Zbytky Vysoké pece se nacházejí na západním okraji obce Šindelová.Těžba a zpracování železné rudy v oblasti Šindelové má své počátky již ve 14. století. Vznikly zde postupně první hamry a tavírny. Vysoká pec, jejíž zbytky se do dnešní doby zachovaly byla součástí železárny postavené v roce 1839. Továrnu tvořila Vysoká pec, válcovny jemného plechu, kalírny a hamr. K pohonu by…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Šindelová
Oblast
Severozápad
Kraj
Karlovarský kraj
Okres
Sokolov
Obec
Šindelová
Telefon

Zbytky Vysoké pece se nacházejí na západním okraji obce Šindelová.

Těžba a zpracování železné rudy v oblasti Šindelové má své počátky již ve 14. století. Vznikly zde postupně první hamry a tavírny. Vysoká pec, jejíž zbytky se do dnešní doby zachovaly byla součástí železárny postavené v roce 1839. Továrnu tvořila Vysoká pec, válcovny jemného plechu, kalírny a hamr. K pohonu byla zpočátku využívána voda, později pak parní stroj, který byl jedním z prvních v českých zemích.

Ve zdejší továrně byl také použit poprvé patent – pozinkování, což byla nová technologie pocínování plechů. Po roce 1860 vyrábí továrna také tvárnice a to z trusky, druhotného odpadu z Vysoké pece. Po roce 1920 proběhly první zkoušky s elektrickou energií a posléze začala továrna zásobovat elektrickou energií široké okolí. Na konci 20. let 20. století zaměstnávala továrna na 920 zaměstnanců. Za hospodářské krize byl provoz poznamenán častými stávkami a za druhé světové války se částečně změnila výroba, některé provozy byly zastaveny úplně. Definitivní konec nestal pro zdejší železárnu v roce 1945. V roce 2008 byly zbytky Vysoké pece poškozeny větrnou bouří Emma, při níž se zřítil celý kamenný štít – trojúhelník se základnou širokou 18 metrů.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 28. listopad

Dnes má svátek René

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete