Statistika našeho portálu

  • 94 752 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Zámek Bělá pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem

Renesanční zámek Bělá pod Bezdězem stojí přímo ve stejnojmenné obci nedaleko Mladé Boleslavi.Od tvrze k zámkuKrátce po založení města v roce 1337 byla u městských hradeb postavena opevněná tvrz, které původní podoba není dosud známa. Za husitských válek byla Bělá střídavě dobývána husity i katolíky, až ji husité roku 1456 pod velením Jana Roháče z Dubé obsadili natrvalo. Po husitských válkách již…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Bělá pod Bezdězem
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Mladá Boleslav
Obec
Bělá pod Bezdězem
Telefon

Renesanční zámek Bělá pod Bezdězem stojí přímo ve stejnojmenné obci nedaleko Mladé Boleslavi.

Od tvrze k zámku

Krátce po založení města v roce 1337 byla u městských hradeb postavena opevněná tvrz, které původní podoba není dosud známa. Za husitských válek byla Bělá střídavě dobývána husity i katolíky, až ji husité roku 1456 pod velením Jana Roháče z Dubé obsadili natrvalo. Po husitských válkách již význam městečka upadal.

Za majitelů Berků z Dubé se začalo s výstavbou zámku. Bělá se stala sídlem vrchnosti, proto byla žádoucí přestavba staré tvrze na renesanční rezidenci odpovídající společenskému postavení majitelů z významného a starobylého rodu. Jihozápadní křídlo bylo postaveno ve 2. polovině 16. století na místě gotické tvrze. V letech 1586 - 1615 bylo postaveno severní křídlo zámku a nedlouho poté bylo dokončeno i křídlo jižní.

Roku 1622 se zámek stal majetkem Albrechta z Valdštejna, který Bělou připojil ke svému frýdlantskému vévodství. Po jeho smrti měli zámek kratší čas v držení Carretové a od roku 1678 jej opět vlastní Valdštejnové, v jejichž držení zůstal až do roku 1945.

Podoba zámku

Ještě koncem 17. století došlo k podstatnějším barokním úpravám zámku a jeho sloučení v jeden celek. Valdštejnové však sídlili v nedalekém Mnichově Hradišti a bělský zámek zůstával bez využití. Koncem 18. století bylo sídlo přeměněno na manufakturu a od roku 1855 zde bylo umístněno proslulé vyšší lesnické učiliště, nejstarší škola tohoto druhu v Čechách. V roce 1905 byl pak zámek přebudován na byty pro úředníky valdštejnské správy. Po roce 1945 získal bělský zámek stát, a dnes je v rukou města Bělá pod Bezdězem.

Muzeum v Bělé pod Bezdězem

Expozice městského muzea v Bělé pod Bezdězem představuje historii regionu od pravěku do konce 19. století, prezentuje se zde archeologie a etnografie. Některé sály mají dosud renesanční malované trámové stropy a dosud byly také zachovány na několika místech fragmenty sgrafit. Zajímavá je i kaple s raně barokním zařízením.

V okolí můžete navštívit například hrad Bezděz, zříceninu hradu Zvířetice, nedaleké Mnichovo Hradiště nebo město Bakov nad Jizerou.

Ubytování jistě naleznete v Mnichově Hradišti nebo přímo v Bělé pod Bezdězem.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete