Statistika našeho portálu

  • 86 078 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 153 Míst a památek

Zámek Byšice

Byšice

Barokní zámek Byšice z přelomu 17. a 18. stol. najdeme ve stejnojmenné obci 10 km jihovýchodním směrem od Mělníka.Renesanční tvrzVes Byšice se poprvé připomíná r. 1321 jako majetek rytířského rodu Byšických z Byšic. První panské sídlo je však spojeno s Albrechtem Pětipeským z Chyš a Egerberka, který zde kolem roku 1577 vybudoval renesanční tvrz. Majitelé kvetoucího městečka se poté velmi rychle s…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Byšice
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Mělník
Obec
Byšice
Telefon

Fotogalerie k článku

Barokní zámek Byšice z přelomu 17. a 18. stol. najdeme ve stejnojmenné obci 10 km jihovýchodním směrem od Mělníka.

Renesanční tvrz

Ves Byšice se poprvé připomíná r. 1321 jako majetek rytířského rodu Byšických z Byšic. První panské sídlo je však spojeno s Albrechtem Pětipeským z Chyš a Egerberka, který zde kolem roku 1577 vybudoval renesanční tvrz. Majitelé kvetoucího městečka se poté velmi rychle střídali, až celé panství získali roku 1719 Černínové, kteří jej připojili ke svému mělnickému panství. Spojení Byšic s Černíny vydrželo až do 20. století.

Barokní zámek

V té době měly Byšice již nové panské sídlo. Byl jím čtyřkřídlý patrový barokní zámek vystavěný na sklonku 17. století. V průběhu 18. a 19. stol. byl zámek dále upravován, především jeho interiér. V rokokovém stylu byl zařízen zámecký park se zahradou. Obdélníkový půdorys zámku však zůstal nadále beze změny. O fortifikačním účelu objektu, který býval obklopen příkopem, svědčí i mohutné opěráky v rozích čtyř zámeckých křídel. Ta uzavírají prostorné nádvoří, z něhož vedl průchod do parku se salla terrenou s umělými krápníky a bohatou štukovou výzdobou. Uvnitř zámku byla kaple Panny Marie.

Poté, co panství koupili Černínové, přestal být sídlem vrchnosti. Od 2. pol. 19. stol. nebyl zámek trvale obýván, sloužil jako letovisko a budova byla stále více přizpůsobována potřebám zemědělského podnikání mělnického velkostatku. Po roce 1945 je jeho stav každým rokem horší a horší. Stav se nezlepšil ani po roce 1972, kdy zámek převzala ČSAV, ani v době nedávno minulé, kdy se novým majetkem stal soukromý podnikatel. Současný vlastník zkázu zámku spíše urychluje. Vykácel stromy v zámecké zahradě a demoluje hospodářská stavení. Park a přilehlá pole jsou na prodej jako stavební parcely a budova zámku chátrá.

Nedaleko od zámku můžete navštívit i židovský hřbitov nebo krásný barokní zámek Liblice.

Ubytovat se můžete v Mělníce.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Doprovodný program k výstavě edice …

06.02.2019 - 18.02.2019
Mělnické kulturní…

Komentovaná prohlídka výstavy

Kocour Modroočko - Mělník

17.02.2019 - 17.02.2019
Mělnické kulturní…

Představení v rámci 47. ročníku přehlídky amatérských divadelních souborů Divadlo dětem.

Z Prokletých hor do Albánie - Měln…

18.02.2019 - 18.02.2019
Mělnické kulturní…

Multimediální cestovatelská přednáška Pavly Bičíkové o 3týdenním putování po zemi, kde ne znamená ano a kde krevní msta…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete