Statistika našeho portálu

  • 92 990 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Zámek Bzenec

Bzenec

V severovýchodní části města Bzenec stojí pseudogotický zámek z 19. století.Historie zámkuNa místě dnešního zámku stávala původně opevněná pozdně gotická tvrz s příkopem a zdí. Tvrz byla v průběhu 16. století přebudována na renesanční zámek. Toto nepříliš reprezentativní sídlo bylo barokně přestavěno v letech 1709 – 1710 podle projektu architekta Domenica Martinelliho za majitele bzenec…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Bzenec
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Hodonín
Obec
Bzenec
Telefon

V severovýchodní části města Bzenec stojí pseudogotický zámek z 19. století.

Historie zámku

Na místě dnešního zámku stávala původně opevněná pozdně gotická tvrz s příkopem a zdí. Tvrz byla v průběhu 16. století přebudována na renesanční zámek. Toto nepříliš reprezentativní sídlo bylo barokně přestavěno v letech 1709 – 1710 podle projektu architekta Domenica Martinelliho za majitele bzeneckého panství hraběte Erdmana z Pruskova. Ve Bzenci tak vznikl dvouposchoďový barokní zámek čtvercového půdorysu s věží uprostřed, portálem a sály se štukovou výzdobou. Součástí zámku byl i honosný park se skleníkem exotických rostlin a s oranžérií.

V 50. letech 19. století byl zámek zcela zbořen a na jeho místě vyrostl v letech 1853 – 1855 nový ve stylu anglické gotiky. Při této přestavbě došlo rovněž k úpravě zámecké zahrady, která se přeměnila na krajinářský park. Náročná finanční přestavba sídla vedla k zadlužení majitele panství Viléma, hraběte z Reichenbachu a z Lesonic, který roku 1866 spáchal sebevraždu.

Podoba zámku

Zámek Bzenec je volně stojící dvoutraktová budova s vysunutými věžemi, v hlavním průčelí vyniká balkónový portikus na pilířích. Nádvoří, které je obklopeno hospodářskými budovami, je při vstupu chráněno zdí s cimbuřím. V roce 1938 získalo budovu zámku i se sklepy vinařské družstvo. Neštěstím zámku byl rok 1952, kdy v březnu došlo v půdních prostorách k rozsáhlému požáru, který značně poškodil celou střechu. Následnou obnovou však objekt ztratil svůj původní ráz. Pod zámkem byly vybudovány krásné sklepy s ideálním místem pro vinařské podnikání. Zámek v Bzenci obklopuje anglický park, kde stojí rarita zdejší oblasti a to vzácná Bzenecká lípa. Jedná se o památný strom více než 900 let starý a vysoký 34,5 m. Samotný zámek není veřejnosti volně přístupný, máte-li rádi region Slovácka, zavítejte sem o víkendu, kdy je přístupný překrásný areál zámku.

Tipy na výlet

V Žeravicích můžete navštívit památník J. A. Komenského. V okolí Bzence dále najdete zámek Strážnice, bývalé hradiště s pozůstatky augustiniánského kláštera sv. Kliment, hrad Cimburk, zámek Koryčany, barokní zámek Kyjov, krásný barokní zámek Milotice nebo barokní zámek Buchlovice.

Ubytovat se můžete v Kyjově nebo ve Veselí nad Moravou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tour de vinohrad - Mikulčice

01.05.2020 - 01.05.2020
Mikulčice

Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem navštívit…

Tour de vinohrad - Mikulčice

08.05.2020 - 08.05.2020
Mikulčice

Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem navštívit…

Místní výstava vín Šardice

23.05.2020 - 23.05.2020
Šardice

Vína vystavená na této výstavě jsou jak od vinařů místních tak i od vinařů z okolních obcí. Vína jsou umístěna v…

MFF Strážnice

25.06.2020 - 28.06.2020
Strážnice

Rok rychle uplynul a před námi se otevírá 75. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

Kategorie

sobota 4. duben

Dnes má svátek Ivana

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete