Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Červený Hrádek u Jirkova

Jirkov

Barokní zámek Červený Hrádek u Jirkova patří k památkám s výjimečnou historií. Jedná se totiž o místo tajné schůzky K. Henleina a členů Sudetoněmecké strany s lordem Runcimanem roku 1938. Zámek se nachází ve městě Jirkov, okres Chomutov, kraj Ústecký.Historie zámkuNa místě dnešního zámku stával středověký hrad, vystavěný koncem 13. stol. Albrechtem ze Seeberku. Hrad se původně jmenoval Nový Žeber…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jirkov
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Chomutov
Obec
Jirkov
Telefon

Barokní zámek Červený Hrádek u Jirkova patří k památkám s výjimečnou historií. Jedná se totiž o místo tajné schůzky K. Henleina a členů Sudetoněmecké strany s lordem Runcimanem roku 1938. Zámek se nachází ve městě Jirkov, okres Chomutov, kraj Ústecký.

Historie zámku

Na místě dnešního zámku stával středověký hrad, vystavěný koncem 13. stol. Albrechtem ze Seeberku. Hrad se původně jmenoval Nový Žeberk, ale po opravě v 15. stol. dostal červenou fasádu, tak byl přejmenován na Červený Hrádek. Až do počátku 17. stol. se na hradě rychle střídali majitelé. Panství vlastnili Gersdorfové, Lobkovicové i Adam Hrzán z Harasova. Za třicetileté války byl hrad vydrancován a poškozen, zničilo ho císařské i švédské vojsko. Červený Hrádek se tak postupně proměnil ve zříceninu.

Rozvoj oblasti za Jindřicha z Rothenhanu

Za Jana Adama Hrzána, v 60. letech 17. stol., započala na místě původního hradu, stavba nového zámku, která byla dokončena v roce 1675. Po smrti Jana Adama se jeho nástupcem stal syn Ferdinand Maxmilián, za kterého měl na Červeném Hrádku svou sochařskou dílnu Jan Brokoff a vytvořil tu několik dodnes dochovaných plastik (Polyféma, Ulyxa, boha Marta a bohyně Juno). Koncem 18. stol. se majitelem zámku stal Jindřich z Rothenhanu, rakouský státní ministr, prezident nevyššího soudního dvora a dvorské komise pro věci zákonodárné. Podnikavý Jindřich Rothenhan věnoval značnou pozornost hospodářství na panství, rozšířil železárny v Kalku a založil nové, zvané Gabrielina huť. V roce 1784 položil základ textilní manufaktuře s tiskárnou plátna, bělidlem a přádelnou vlny v Červeném Hrádku, a vůbec usiloval o rozvoj průmyslu Krušných hor. Byl také organizátorem průmyslové výstavy pořádané v pražském Klementinu v roce 1791.

Zámek za Jindřicha z Rothenhanu

Také zámku byla v Jindřichově době věnována větší pozornost. Došlo k mnohým vnitřním i venkovním úpravám. Pozornosti neunikla ani zámecká zahrada, jež byla během posledních dvou desítiletí 18. stol. značně rozšířena o nově zřízený a na ni navazující přírodní park. Celý pečlivě udržovaný komplex anglického parku byl doplněn plastikami a zahradními stavbami. Byly upraveny budovy zámeckého hospodářství, jízdárna, stáje, obytný dům vrchnostenských úředníků a panská hospoda.

Posledním soukromým držitelem Červeného Hrádku byl Max Egon Hohenlohe, který svými styky se Sudetoněmeckou stranou umožnil na zdejším zámku setkání jejích představitelů s anglickým lordem Runcimanem v roce 1938. Po roce 1945 se stal Červený Hrádek majetkem státu, byl využíván jako škola i nemocnice, v roce 1969 byl zde zřízen Památník boje proti fašizmu. Od roku 1996 je zámek v majetku města Jirkova, které jej využívá ke kulturním a společenským akcím.

Podoba zámku

Barokní zámek Červený hrádek se nachází v půvabném prostředí uprostřed parku a okolní obory, v blízkosti rybníka. Dnes se jedná o barokní čtyřkřídlý objekt s obdélnou dispozicí, který uzavírá obdélné nádvoří. Z interiérů nás zaujme především hlavní sál, který prostupuje dvě patra. Stěny přízemí sálu člení čtyři portály s dvojicemi štukových jelínků, krb s reliéfem a zrcadla. Stěny patra sálu zdobí kanelované pilastry nesené štukovými atlanty, štukem rámované niky s mytologickými postavami v nadživotní velikosti. Strop velkého sálu je opatřen štukovou výzdobou loveckých a mytologických výjevů.

Na východní straně zámku se nachází nádherné dvouramenné schodiště. V přízemí, hned vedle hlavního vchodu, nalezneme pozoruhodnou zámeckou kapli sv. Jana Křtitele s neckovitě sklenutým a štukem zdobeným kněžištěm a s lodí s valenou klenbou z roku 1695. Nádvorní křídlo oproti hlavnímu průčelí má tři velké arkády a mezi nimi v nikách menší kašny se sochami Jana Brokoffa, představujícími Polyféma a Odyssea.

Zámecké expozice

Expozice zámku nabízí dva prohlídkové okruhy. Prohlídkový okruh v přízemí zahrnuje galerii, chodby, muzeum vojenství, zámeckou kapli, v prvním patře je zrcadlový a rytířský sál, knížecí, lovecký a malý salonek, a pracovna Maxe Egona Hohenlohe-Langenburka, která je místem jednání Runcimana s činiteli Sudetoněmecké strany. Uvidíme zde stálé expozice: Pohádkový svět Vítězslavy Klimtové, kde spatříme říši víl, skřítků a strašidel. Svět loutek rodiny Kopeckých, kde nejstarší loutce je přes 200 let. Kinetické dřevořezby Jiřího Špinky představují unikátní hodiny celé ze dřeva poháněné dřevěným strojkem. Výstava letecké archeologie ukazuje fragmenty leteckých soubojů nad zdejší oblastí za 2. světové války a dobové dokumentace. Technické muzeum zahrnuje výstavu historických hasicích přístrojů, koněk a přilbic. A nejmenší návštěvníky určitě potěší výstava starých hraček aneb "S čím si hrál náš dědeček".

Tipy na výlet

Pokud budete mít po náročné prohlídce zámku ještě síly, můžete se vydat na vodní nádrž Jirkov nebo vodní nádrž Kamenička, prohlédnout si kostel Navštívení Panny Marie nebo zříceninu hradu Starý Žeberk.

Ubytování si jistě vyberete v Chomutově.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 27. únor

Dnes má svátek Alexandr

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete