Statistika našeho portálu

  • 102 375 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Dub

Dub

Novogotická památka zámek Dub stojí přímo v centru stejnojmenné obce na vyvýšeném místě v jižní části náměstí.Historie zámkuPrvní písemná zmínka o dubské tvrzi pochází až z roku 1543, kdy ji prodal Mikuláš Budkovský z Budkova Divišovi Boubínskému z Újezda. Po roce 1608 získal Dub Pavel Kavka z Říčan. Pavel Kavka dubskou tvrz přestavěl na renesanční zámek, který od Kavků koupil roku 1651 Miroslav …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dub
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Prachatice
Obec
Dub
Telefon

Novogotická památka zámek Dub stojí přímo v centru stejnojmenné obce na vyvýšeném místě v jižní části náměstí.

Historie zámku

První písemná zmínka o dubské tvrzi pochází až z roku 1543, kdy ji prodal Mikuláš Budkovský z Budkova Divišovi Boubínskému z Újezda. Po roce 1608 získal Dub Pavel Kavka z Říčan. Pavel Kavka dubskou tvrz přestavěl na renesanční zámek, který od Kavků koupil roku 1651 Miroslav Markvart z Hrádku. Za Markvartů byl Dub rozdělen, až jej v roce 1689 opět sjednotil hrabě Karel Filip Buquoy. Pak se majitelé zámku střídali.

V letech 1839 – 1865 vlastnil zámek rytíř Mořic z Hönigsteinu, který jej nechal novogoticky přestavět. Přestavbu projektoval profesor architektury J. Niklas a vtiskl mu tak jeho dnešní podobu. Posledním soukromým majitelem před rokem 1945 byla rodina Bromovských. Po roce 1948 využívala zámeckou budovu obec, a to nejdříve jako byty a kanceláře, poté jako hlavní budovu nově vzniklého Středního odborného zemědělského učiliště, čím zámek značně utrpěl. Dnes je dubský zámek však opět v soukromých rukou a postupuje rekonstrukce.

Dispozice zámku

Zámek v Dubu je patrová čtyřkřídlá stavba se vstupní věží a malým nádvořím, obehnaná zdí s cimbuřím. V zámeckém interiéru se dochovala dvě renesanční ostění se znaky Hodějovských. Zámek obklopuje park s exotickými dřevinami. V přízemní místnosti se nalézá obrazová galerie. K dubskému zámku se váže literární dílo Bohumila Havlase Tiché vody, kde spisovatel znázornil společenský život na zámku za doby Mořice z Hönigsteinu.

Zámek Dub je dnes v soukromém vlastnictví a je přístupný pro veřejnost. Návštěvu Dubu lze spojit také s prohlídkou jiných pozoruhodných památek v okolí, jako jsou hrad Helfenburk, zámek Kratochvíle a tvrze Dobrš a Drslavické tvrze.

Ubytování naleznete například ve Volyni.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 22. květen

Dnes má svátek Emil

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete