Statistika našeho portálu

  • 94 724 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Zámek Horní Cerekev

Horní Cerekev

Podoba zámkuZámeček v městečku Horní Cerekvi je dvoupatrová nepravidelně trojkřídlá budova se vstupním věžovitým rizalitem. V nádvoří se setkáme s barokními, z větší části zazděnými, arkádami a hlavním vstupním bosovaným portálem. Na kvádru v nároží východního průčelí je vytesán letopočet 1734, kdy byla dokončena přestavba zámku do dnešní podoby.Historie zámkuDnešní zámek býval vodní tvrzí, která…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Horní Cerekev
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Pelhřimov
Obec
Horní Cerekev
Telefon

Podoba zámku

Zámeček v městečku Horní Cerekvi je dvoupatrová nepravidelně trojkřídlá budova se vstupním věžovitým rizalitem. V nádvoří se setkáme s barokními, z větší části zazděnými, arkádami a hlavním vstupním bosovaným portálem. Na kvádru v nároží východního průčelí je vytesán letopočet 1734, kdy byla dokončena přestavba zámku do dnešní podoby.

Historie zámku

Dnešní zámek býval vodní tvrzí, která patřila Dobešovi z Bechyně začátkem 14. století. Byla důmyslně vystavěna na poloostrůvku při kraji rybníka Zámecký. Kolem roku 1514 se majiteli Horní Cerekve stal rod Leskovců, kdy Jan Leskovec nechal koncem 16. století přestavět tvrz v renesančním slohu. Podoba přestavěné tvrze však není známa, protože byla později za Ferdinanda Kuenburga zcela přestavěna. Po vymření Leskovců v roce 1655 zdědil Horní Cerekev Maximilián z Martinic. Později se i na zdejším panství majitelé rychle střídali, v roce 1691 ji zdědil hrabě František Ferdinand Kuenburg, pozdější pražský arcibiskup. Od něho koupil Horní Cerekev hrabě Arnošt August Metternich.

Sňatkem hraběnky Eleonory Kristiny Metternichové přešlo roku 1720 cerekevské panství do držení rodu Regalů, za nichž bylo sídlo přestavěno v zámek, o čemž svědčí vytesaný letopočet 1734. Po smrti Maximiliána Regala se vystřídala na zámku řada dalších majitelů jako kněžna Marie Alžběta Mansfeldová, hraběnka Karolína Fuggerová, Václav Ubellize Siegburgu, Jan Klein, pražský měšťan Václav Novák, manželé Kryštof a Alžběta Cavrianiovi. Posledními majiteli panství se od roku 1842 stali Hohenzollernové, kteří ovšem v Cerekvi nesídlili. Zámek sloužil pouze jako byty hospodářských a správních úředníků velkostatku. V roce 1948 přešel zámek do správy MNV, který ho využívalo také pro bytové účely.

Dnes je zámek opět v soukromém vlastnictví, v roce 1994 jej koupili manželé Přenosilovi. V současnosti je objekt po rekonstrukci, zámecké interiéry nejsou však běžně dostupné veřejnosti, přístupnost je možná na požádání správce.

Tipy na výlet

V Horní Cerekvi můžete navštívit mimo jiné kostel Zvěstování Panny Marie nebo židovský hřbitov. V Horních Dubenkách zase najdete mlynářské muzeum Chadimův mlýn. Mezi další památky v okolí patří zámek Třešť, zřícenina hradu Janštejn, zřícenina hradu Štamberk nebo hrad Roštejn.

Ubytovat se můžete přímo v Horní Cerekvi.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 15. leden

Dnes má svátek Alice

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete