Statistika našeho portálu

  • 100 280 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Zámek Hostim

Hostim

Barokní zámek v Hostimi stojí na východním okraji obce obklopen parkem. Ve druhé polovině 20. století bylo sídlo adaptováno pro potřeby domova důchodců, jimž slouží dodnes, a není tedy zámecký interiér veřejnosti volně přístupný. Historie zámku Na místě hostinského zámku stávala kdysi středověká tvrz, což naznačuje dispoziční řešení objektu s okružním obezděným příkopem. Zbytky tvrze se dodnes do…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hostim
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Znojmo
Obec
Hostim
Telefon

Barokní zámek v Hostimi stojí na východním okraji obce obklopen parkem. Ve druhé polovině 20. století bylo sídlo adaptováno pro potřeby domova důchodců, jimž slouží dodnes, a není tedy zámecký interiér veřejnosti volně přístupný.

Historie zámku

Na místě hostinského zámku stávala kdysi středověká tvrz, což naznačuje dispoziční řešení objektu s okružním obezděným příkopem. Zbytky tvrze se dodnes dochovaly ve hmotě zámku. Zdejší tvrz byla vybudována po zániku nedalekého hradu Bukovina v první polovině 14. století a jejím stavitelem byl pravděpodobně Heřman z Bukoviny. Tvrz je poprvé zmiňována roku 1364, kdy zde sídlil Jan z Bukoviny. Zanedlouho roku 1417 došlo k vymření rodu Hostimských a panství přešlo na Jana Vajtmilnara ze Žerotic. Vajtmilnarové nechali Bukovinu zpustnout, některých statků se zbavili. Hostimské panství si však nechali, a také pravděpodobně pozdně goticky přestavěli zdejší tvrz.

Po roce 1464 se stává dalším majitelem hostimské tvrze Hynek Bítovský z Lichtenburka. Poté se držitelé panství střídali, až jej roku 1625 získal Ladislav Šlejnic ze Šlejnic, který tvrz přestavěl na renesanční zámek. Do roku 1650 pak Hostim drželi hrabata z Náchoda, poté přešel do rukou cizí šlechty. Roku 1665 nechal Louis Radouit de Souches připojit Hostim k Jevišovicím. Poslední šlechtické úpravy zámku proběhly za hrabat z Gatterburgu, v letech 1721 – 1789, v barokním stylu. V roce 1858 získali Hostim Lichtenštejnové a roku 1908 hrabě Ferdinand Trautmannsdorf. Po druhé světové válce byl zámek zestátněn a adaptován na sociální účely, dnes složí jako domov seniorů.

Podoba zámku

Zámek v Hostimi je jednopatrová obdélníková budova, která si prošla ve své historii složitějším stavebním vývojem. Původní středověká tvrz měla tvar pětiúhelníku se silnou hradbou, příkopem a valem. Ve druhé polovině 15. století se před severní hradbu budovy přistavěl podsklepený pozdně gotický palác. Renesanční stavební činnost na hostinském zámku probíhala od druhé poloviny 16. století. Posledním výrazným zásahem do stavební podoby sídla bylo nahrazení jižní hradby s věží obdélným barokním křídlem s trojosým rizalitem a překlenutí příkopu barokním kamenným mostem. Pilířová přízemní arkáda s chodbou v patře vznikla po roce 1665. Ve druhé polovině 20. století proběhly na zámku účelové stavení úpravy, které postihly zejména bývalé hospodářské budovy objektu. V interiérech zámku jsou dodnes zachovány zbytky renesančních kleneb a v patře štuky.

Tipy na výlet

Navštívit můžete třeba zříceninu hradu Bukovina, zříceninu hradu Šenkenberg, zámek Plaveč, zříceninu hradu Lepikus, zámek Jevišovice a vodní nádrž Jevišovice. Ve Znojmě najdete například Památník Prokopa Diviše, kapucínský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, děkanský chrám sv. Mikuláše, dominikánský klášter nebo rotunda sv. Kateřiny a Jihomoravské muzeum. Nezapomeňte na Znojemský hrad nebo barokní zámek Znojmo. V Hlubokých Mašůvkách stojí za návštěvu barokní kostel Navštívení Panny Marie.

Ubytovat se můžete v Jevišovicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 10. červen

Dnes má svátek Gita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete