Statistika našeho portálu

  • 100 280 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Zámek Hrubšice

Ivančice

Zámek Hrubšice, ležící při řece Jihlavě u Ivančic, působí zvenčí jednoduchým dojmem, jeho vnitřní části však dominuje velice krásné a prostorné arkádové nádvoří. Upoutat naši pozornost může také přední strana zámku s bosovaným portálem zdobeným plastikami. Zámecké sídlo však není běžně veřejnosti přístupné. Zámek Hrubšice je v soukromých rukou a současný majitel rekonstruuje a připravuje i jeho č…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Ivančice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-venkov
Obec
Ivančice
Telefon

Zámek Hrubšice, ležící při řece Jihlavě u Ivančic, působí zvenčí jednoduchým dojmem, jeho vnitřní části však dominuje velice krásné a prostorné arkádové nádvoří. Upoutat naši pozornost může také přední strana zámku s bosovaným portálem zdobeným plastikami. Zámecké sídlo však není běžně veřejnosti přístupné. Zámek Hrubšice je v soukromých rukou a současný majitel rekonstruuje a připravuje i jeho částečně komerční využití. Návštěvu nedalekého hezkého údolí řeky Jihlavy lze spojit také s příjemným posezením v zámeckém hostinci.

Historie zámku

Ves Hrubšice se poprvé připomíná již roku v roku 1225, tvrz se dokládá v první polovině 14. století. V roce 1350 náležela Hartinkovi z Vejtmíle a koncem 14. století Benešovi z Kravař, majiteli Moravského Krumlova. V 15. století se majitelé panství střídali. Od roku 1550 zde sídlili pánové z Lipé, za kterých se odehrály v historii zámeckého objektu významné události. Snad již Oldřich z Lipé zahájil přestavbu tvrze na renesanční zámek, která byla dokončena po roce 1598, kdy byly Hrubšice připojeny k Moravskému Krumlovu. Od 17. století ztrácel však zámek svůj význam a v 19. století byl adaptován na byty úřednictva. Bytovým účelům sloužil i v 20. století, tehdy zde byly i kanceláře, mateřská škola a obchod.

Podoba zámku

Zámek Hrubšice je jednoposchoďová čtyřkřídlá budova s prostorným vnitřním nádvořím. Nejvýraznějším prostorem zámku je velký sál o kapacitě 70 osob, jenž se nachází v prvním patře západního křídla. Ostatní prostory jsou postupně upravovány pro účely penzionu, ve sklepení zámku je zřízena vinárna. Za pozornost stojí i erby pánů z Lipé, které se nachází nad některými dveřmi v nádvoří zámku.

Tipy na výlet

V Ivančicích najdete zámek Ivančice. Dále můžete navštívit zříceninu hradu Levnov, zříceninu hradu Rabštejn u Dukovan, zříceninu Sedleckého hradu, zříceninu hradu Lamberk, zříceninu hradu Kraví Hora, renesanční zámek Oslavany, tvrz Jinošov nebo zříceninu hradu Holoubek. Vystoupit můžete také na rozhlednu Babylon nebo na rozhlednu Ocmanice.

Ubytovat se můžete v Moravském Krumlově.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Letní dětský festival aneb z pohádk…

17.06.2023 - 17.06.2023
Koupaliště města…

Město Židlochovice a Diskoproděti zvou všechny rodiče s dětmi na třetí ročník dětského letního festivalu, který se…

Festival KEFASFEST 2023 - Dolní Kou…

23.06.2023 - 25.06.2023
Dolní Kounice

Kefasfest je open air festival odehrávající se v areálu bývalého kláštera Rosa coeli v Dolních Kounicích již od roku…

Hrady CZ 2023 - Brno

11.08.2023 - 12.08.2023
Hrad Veveří

HRADY CZ je letní kulturní festival. 18. ročník festivalu se uskuteční během léta 2023 na významných českých a…

Hrady CZ 2023 - Veveří

11.08.2023 - 12.08.2023
Hrad Veveří

Festivaly Hrady CZ jsou série kulturních a hudebních festivalů, konaných v nejkrásnějších historických památkách České…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 10. červen

Dnes má svátek Gita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete