Statistika našeho portálu

  • 96 802 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Zámek Jemčina

Hatín

Lovecký zámek Jemčina stojí v krásném prostředí Jemčinských lesů, rybníků a řeky Nežárky mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní.Historie zámkuV roce 1673 si zde nechal nad řekou Nežárkou postavit hřebčinec hrabě Jan Jáchym Slavata, majitel jindřichohradeckého panství. Po vymření rodu Slavatů získává Hradecké panství v roce 1691 Heřman Jakub Černín a s ním i hřebčinec na Jemčině. V polovině 18. stole…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hatín
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Jindřichův Hradec
Obec
Hatín
Telefon

Lovecký zámek Jemčina stojí v krásném prostředí Jemčinských lesů, rybníků a řeky Nežárky mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní.

Historie zámku

V roce 1673 si zde nechal nad řekou Nežárkou postavit hřebčinec hrabě Jan Jáchym Slavata, majitel jindřichohradeckého panství. Po vymření rodu Slavatů získává Hradecké panství v roce 1691 Heřman Jakub Černín a s ním i hřebčinec na Jemčině. V polovině 18. století postavil zámek Jemčinu pro Prokopa Vojtěcha hraběte Černína architekt Anselm Lurago. Dnešní podobu získal zámek v letech 1766-70, kdy byla k barokní části přistavěna postranní křídla, která uzavírají dvůr.

V letech 1790-1821 proslula Jemčina parforsními hony na jeleny a daňky. Tuto etapu v historii zámku si můžeme prohlédnout v expozici věnované honům a lovu. Černínové, proslulí svou loveckou vášní, vybudovali kolem zámku lesní obory. Nedílnou součástí honů byla i smečka 160 psů speciálně cvičených k tomuto účelu a chovaných přímo na zdejším sídle. O psy bylo velmi dobře pečováno i z hlediska stravy, neboť pejskové měly přiděleného svého vlastního kuchaře. Pestrý život na zámku v době konání honů zaznamenal Jiří Wachtel, a právě tyto zápisky posloužily Aloisi Jiráskovi k sepsání povídky Záhořanský hon. Roku 1923 bylo jemčinské panství zestátněno a v letech 1950-1991 sloužil zámek jako základna raketového vojska. Roku 2002 jej zakoupil p. Pavel Václav, který zahájil rozsáhlou rekonstrukci objektu.

Podoba zámku

Zámek Jemčina je jednopatrová hlavní budova s centrální kaplí sv. Jana Nepomuckého, vyzdobenou rokokovými freskami od J.Q. Jahna, na štukové výzdobě se podílel Carlo Bossi. Kaple, vysvěcená v květnu 2004, spolu s bočními křídly svírá ze tří stran čestný dvůr.

Zámek Jemčina a okolní příroda je ideální turistický cíl. Zámecké sídlo nabízí ubytování turistické i hotelové třídy, rekreační pobyty, školení nebo konání svatebních obřadů. Zámek je veřejnosti částečně přístupný, je zde instalována expozice věnované parforsním honům a zpřístupněna je také zámecká kaple.

V okolí můžete najít i další turisticky zajímavé cíle, jako například zámek Stráž nad Nežárkou, tvrz Lásenice, zámek Pluhův Žďár nebo město Třeboň a Třeboňský zámek.

Ubytování najdete v nedalekých Novosedlech nad Nežárkou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hypnotizér v Třeboni - Třeboň

09.02.2022 - 09.02.2022
Masarykovo námesti 2/I,…

Přijďte se uvolnit a prožít si něco velice výjimečného na interaktivní přednášku, kterou pořádá Divadlo J. K. Tyla…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete