Statistika našeho portálu

  • 102 670 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Jimramov

Jimramov

V Jimramově stávala původně tvrz pravděpodobně nad soutokem Svratky a Fryšávky, asi o 200 m dál než současný zámek. Po zániku tvrze zde však žádné panské sídlo nestálo více než 150 let.Historie zámkuAž v devadesátých letech 16. století zde postavil Pavel Katharin z Katharu novou renesanční tvrz. Pavel Katharýn Katharu koupil panství v roce 1588 a v roce 1593 dal postavit nejstarší část sídla, dne…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jimramov
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Žďár nad Sázavou
Obec
Jimramov
Telefon

V Jimramově stávala původně tvrz pravděpodobně nad soutokem Svratky a Fryšávky, asi o 200 m dál než současný zámek. Po zániku tvrze zde však žádné panské sídlo nestálo více než 150 let.

Historie zámku

Až v devadesátých letech 16. století zde postavil Pavel Katharin z Katharu novou renesanční tvrz. Pavel Katharýn Katharu koupil panství v roce 1588 a v roce 1593 dal postavit nejstarší část sídla, dnes jižní a východní křídlo. K sídlu tehdy náležel dvůr, pivovar a mlýn. Již roku 1603 prodali Katharinové zámecký objekt Dubským z Třebomyslic a majitelé Jimramova se pak střídali. V polovině 18. století přestavěli Waldorfové renesanční tvrz na barokní zámek a spojili jej krytou chodbou se sousedním kostelem. Poslední úpravy proběhly za Belcrediů, kteří přistavěli západní křídlo a také upravili interiéry a fasádu objektu v klasicistickém duchu. Zámek byl po 2. světové válce posledním majitelům zestátněn, po roce 1948 byl adaptován na odborné učiliště, což objekt částečně poškodilo. Dnes zámecké sídlo není veřejnosti volně přístupné, patří potomkům posledních majitelů, Belcrediům, kterým byl roku 1991 v restituci navrácen.

Podoba zámku

Původní tvrz, která předcházela současnému zámku, měla základ ve dvou patrových renesančních křídlech s arkádami na jižní a východní straně. Výškově homogenní čtyřkřídlou dispozici objektu dotvořilo barokní křídlo s arkádami na severu a západní klasicistické křídlo. Roku 1804 byla na nádvoří postavena kašna. Před vstupním průčelím zámku se dnes rozprostírá zahrada. V interiéru se dosud v přízemí dochovaly renesanční klenby, místnosti v patře jsou plochostropé. Prostory zámku zdobí zbytky štukové výzdoby, portál východního křídla je zdoben znakem zakladatele zámku a jeho manželky s letopočtem 1588. K zámku přísluší také novogotická hrobka Belcrediů z roku 1869.

Tipy na výlet

V okolí můžete navštívit Bystřici nad Pernštejnem a v ní stojí za viděnou Městské muzeum nebo zřícenina hradu Zubštejn. U Jimramova najdete zřícenina hradu Štarkov, dále pak zříceninu hradu Pyšolec. V zimním období zde máte k dispozici Lyžařský areál Karasín, Vodní nádrž Vír nebo se můžete rozhlédnout po okolí z rozhledny Karasín.

Ubytovat se můžete v Bystřici nad Pernštejnem.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

BLUE STYLE PRIMA FEST 2024

12.07.2024 - 13.07.2024
Zvole

Letní rodinný festival BLUE STYLE PRIMA FEST, který přináší zábavu pro celou rodinu, se nezadržitelně blíží a odtajňuje…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 12. červenec

Dnes má svátek Bořek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete