Statistika našeho portálu

  • 102 704 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Komorní hrádek

Chocerady

Původně renesanční zámek Komorní Hrádek se vypíná na levém břehu řeky Sázavy, nad obcí Chocerady.Gotický hrad Předchůdcem zámku byl gotický hrad Čejchanov, který vznikl po roce 1300 a jehož zbytky se zachovaly dodnes asi 200 - 300 m západně od zámku. Název dostal po jednom ze svých držitelů panu Čejchanovi z Chocerad. Na konci 14. století se Čejchanova zmocnil rytíř Jan Zoul z Ostředka, který zde…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Chocerady
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Chocerady
Telefon

Původně renesanční zámek Komorní Hrádek se vypíná na levém břehu řeky Sázavy, nad obcí Chocerady.

Gotický hrad

Předchůdcem zámku byl gotický hrad Čejchanov, který vznikl po roce 1300 a jehož zbytky se zachovaly dodnes asi 200 - 300 m západně od zámku. Název dostal po jednom ze svých držitelů panu Čejchanovi z Chocerad. Na konci 14. století se Čejchanova zmocnil rytíř Jan Zoul z Ostředka, který zde pořádal loupeživé výpady. V důsledku toho byl hrad později rozbořen a zničen. Pak již nedošlo k obnově sídla, zůstaly jen zbytky příkopů a valů. Koncem roku 1412 převzal panství konšel Racek Kobyla z Dvorce, který dostal od krále souhlas k postavení hradu Veselí nad Sázavou. Jak tento hrad vypadal, není doposud známo. Původní gotický hrad měl asi tři jednopatrová křídla

Renesanční zámek

Starší část zámku Komorního Hrádku s okrouhlou jihozápadní fasádou byla postavena ve druhé polovině 16. století za Jana z Valdštejna, jako čtyřkřídlá stavba, okolo přibližně čtvercového nádvoří. Po Janově smrti jej zdědil syn Adam. V této době byl zde vystavěn pivovar, dodnes je na jeho západním průčelí autentický sgrafitový letopočet 1590. U zámku byly také dvě chmelnice. Po smrti Adama roku 1638 začal spravovat hrádecké panství jeho syn Jan Viktorín. Ten dal zřídit u cesty z choceradské Malé Strany čtyřbokou kapli Čtrnácti svatých pomocníků. Počátkem 17. století byla přistavěna ještě mladší trojkřídlá část zámku na západní straně.

V rukou Valdštejnů zůstal Hrádek do roku 1733, kdy bylo panství prodáno hraběti Janu Adolfovi von Metsch. Po jeho smrti přešlo sídlo na rod Khevenhüllerů a od té doby až do roku 1945 patřil Komorní Hrádek příslušníkům rodu Khevenhüllerů-Metschů. Po druhé světové válce byl zámek zkonfiskován a přidělen do správy Ministerstva národní obrany. Vznikla zde vojenská ozdravovna a později Vojenská politická škola. Většina zámeckého vybavení byla zničena a zámek zchátral. Dnes je objekt v rukou ČR.

Podoba zámku

Komorní Hrádek je původně renesanční zámek rozšířený barokně. Novodobě je upraven na vojenské školicí středisko. Kolem zámku se rozprostírá park s romantickými stavbami. Starší část objektu je čtyřkřídlá, dvoupatrová budova s rokokovou kaplí z roku 1758 a renesanční sgrafitovou výzdobou fasád. Mladší část je trojkřídlá, patrová, s dvorní arkádovou chodbou. Reprezentační salony a Velký sál jsou vyzdobené bohatou vrcholně barokní štukaturou a renesančními ornamentálními nástěnnými malbami.

Expozice zámku zahrnuje Modrý salonek a hernu, Rytířský sál, Zelený a Zlatý salonek, Holandský salon a Zbrojnici. Součástí památky je rokoková zámecká kaple a zámecký archiv. V zámecké kryptě je uloženo v urně srdce německého hraběte Jana Adolfa z Metsche, také jsou zde uloženy ostatky kněžny Marie Antonie Lichnovské (1818-1870).

V nedalekém okolí můžete navštívit dvě turisticky zajímavá místa. Rodiště Josefa Lady - Hrusice a obec Ondřejov s vyhlášenou hvězdárnou.

Ubytování naleznete v nedalekých Choceradech.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Slavnosti piva v Pivovaru Ferdinand…

07.09.2024 - 07.09.2024
Pivovar Ferdinand

Na sobotu 7. září si benešovský pivovar nachystal 33. ročník pivovarských slavností. Kde jinde, než v pivovaru můžete…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 24. červenec

Dnes má svátek Kristýna

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete