Statistika našeho portálu

  • 100 280 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Zámek Křetín

Křetín

Pseudoklasicistní zámek Křetín stojí na malém návrší západně od centra obce a v současné době zde sídlí Dětská ozdravovna, která využívá i rozsáhlý zámecký park, a tak není objekt veřejnosti volně přístupný. Historie zámku První písemná zmínka o obci pochází z roku 1308. Zemani z Křetína nechali pravděpodobně ve 14. století vystavět v obci tvrz, která stála proti kostelu a byla obehnána příkopem,…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Křetín
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Blansko
Obec
Křetín
Telefon

Pseudoklasicistní zámek Křetín stojí na malém návrší západně od centra obce a v současné době zde sídlí Dětská ozdravovna, která využívá i rozsáhlý zámecký park, a tak není objekt veřejnosti volně přístupný.

Historie zámku

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1308. Zemani z Křetína nechali pravděpodobně ve 14. století vystavět v obci tvrz, která stála proti kostelu a byla obehnána příkopem, kterým protékala říčka. Koncem 16. století nechal Jetřich Vojenický z Vojenic přebudovat tvrz v nevelký renesanční zámek, rozšířený počátkem 17. století o zámeckou kapli. Roku 1852 však zámek vyhořel a jeho tehdejší majitelé Desfours-Walderode jej již neobnovili a nechali ho přestavět jen na sídlo hospodářské správy panství a v sousedství této starší budovy nechali vybudovat roku 1861 nový pseudoklasicistní zámek. Kolem byl pak zřízen park se dvěma rybníky. Tento zámek tedy nevznikl přestavbou středověké tvrze, ani z pozdějšího renesančního zámku, jak je někdy uváděno.

Tipy na výlet

Vydat se můžete do Bystřice nad Pernštejnem, kde si můžete prohlédnout Městské muzeum. V okolí najdete zříceninu hradu Louka, pseudogotický zámek Letovice, zámek Kunštát, zříceninu hradu Pyšolec, zříceninu hradu Arešperk, zříceninu zámku Lamberk. Rozhlédnout se po okolí je možné z rozhledny Zelenkův kopec. Vodní nádrž Letovice vás možná také přiláká. V Rozseči nad Kunštátem najdete Jeskyni blanických rytířů.

Ubytovat se můžete v Letovicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 10. červen

Dnes má svátek Gita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete