Statistika našeho portálu

  • 102 704 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Leopoldsruhe

Pohořelice

Lovecký zámeček Leopoldsruhe leží v místní části Velký dvůr obce Pohořelice, nedaleko Brna. Dnes zde sídlí sociální zařízení Dům na půli cesty, a tedy není veřejnosti volně přístupný. Historie zámečku Lovecký barokní zámeček Leopoldsruhe dal vystavět roku 1744 Leopold hrabě z Ditrichštejna. Zámeček představuje jedno z děl dvorního ditrichštejnského architekta Františka Antonína Grimma. Leopold mě…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Pohořelice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-venkov
Obec
Pohořelice
Telefon

Lovecký zámeček Leopoldsruhe leží v místní části Velký dvůr obce Pohořelice, nedaleko Brna. Dnes zde sídlí sociální zařízení Dům na půli cesty, a tedy není veřejnosti volně přístupný.

Historie zámečku

Lovecký barokní zámeček Leopoldsruhe dal vystavět roku 1744 Leopold hrabě z Ditrichštejna. Zámeček představuje jedno z děl dvorního ditrichštejnského architekta Františka Antonína Grimma. Leopold měl zálibu v lovu, pro nějž zde našel prostředí bohaté na divokou přírodu a vodní zdroje, a často sem zajížděl. Během napoleonských válek poskytoval zámeček přístřeší střídavě oběma nepřátelským stranám. V roce 1809 byl využíván jako lazaret pro raněné vojáky. Postupně rostl význam přilehlého vrchnostenského statku a v Leopoldsruhe byli ubytování úředníci. Začátkem 19. století získal zámek vévoda Albert von Sachsen-Teschen, zeť císařovny Marie Terezie. V držení Habsburků byl až do jeho vyvlastnění v roce 1918.

Od roku 1948 byl zámek ve vlastnictví státu, kdy jeho hospodařením zcela zpustl a byl zdevastován. Po roce 1989 se na Leopoldsruhe vystřídalo několik soukromých majitelů, ale k opravě chátrajícího objektu nedošlo. Roku 2001 zámeček odkoupilo Sdružení pěstounských rodin a to přistoupilo k rekonstrukci stavby za účelem zřízení Domu na půli cesty, adaptační centrum pro mladé lidi vyšlé z dětských domovů.

Zámek Leopoldsruhe je hodnotnou stavební památkou, na které lze poznat francouzský vliv. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s bočními křídly do tvaru U, s kaplí v západním křídle. Stavba je doplněna ohradní zdí a hospodářskými budovami. Ty společně uzavírají čestný dvůr.

Tipy na výlet

V nedalekých Dolních Kounicích najdeme opevněný renesanční zámek, synagogu a židovský hřbitov. V nedalekých Ivančicích na vás čeká renesanční zámek, o něco dál rovněž renesanční zámek Hrubšice, zámek Židlochovice nebo renesanční zámek Oslavany.

Ubytovat se můžete přímo v Brně nebo v Dolních Kounicích.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Železo v Železném aneb setkání ková…

03.08.2024 - 03.08.2024
Železné

Vyhlášený minifestival Železo v Železném, aneb setkání kovářů u piva. Máte rádi řemesla? A co pivo? Říká se „Co Čech to…

Strach v Permoniu 2024 - Oslavany

17.08.2024 - 17.08.2024
Permonium® - zábavní…

Noční týmová hra v hororové atmosféře.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 24. červenec

Dnes má svátek Kristýna

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete