Statistika našeho portálu

  • 98 190 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Zámek Letovice

Letovice

Na ostrohu nad městem Letovicemi se tyčí monumentální komplex zámeckých budov.Historie zámkuPrvní zmínky o zdejším panství pocházejí již z let 1250 – 1274, ale první písemná zmínka o hradu pochází až z roku 1360. Od roku 1322 vlastnili Letovice přibyslavští Ronovci. Roku 1424 dobyli panství husité a hrad si přivlastnil jejich přívrženec Vaněk mladší z Boskovic a z Černé Hory. Černohoršt…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Letovice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Blansko
Obec
Letovice
Telefon

Na ostrohu nad městem Letovicemi se tyčí monumentální komplex zámeckých budov.

Historie zámku

První zmínky o zdejším panství pocházejí již z let 1250 – 1274, ale první písemná zmínka o hradu pochází až z roku 1360. Od roku 1322 vlastnili Letovice přibyslavští Ronovci. Roku 1424 dobyli panství husité a hrad si přivlastnil jejich přívrženec Vaněk mladší z Boskovic a z Černé Hory. Černohorští o hrad pečovali a zasloužili se o jeho rozšíření a opevnění. O jeho pozdě gotické přestavbě svědčí několik sklepních místností s jednoduchým portálem a část vnější obvodové zdi zámeckých budov. Roku 1544 prodal Kryštof Černohorský z Boskovic letovické panství hraběti Kryštofovi z Hardeka. Páni z Hardeka hrad dále rozšířili a renesančně přestavěli, takže se posunul na samu pomyslnou hranici mezi hradem a zámkem.

Ranně barokní zámek

Od roku 1613 náležely Letovice Thurnům. Po roce 1642 přecházejí do rukou Bruntálským z Vrbna, kteří museli odstraňovat na hradě škody způsobené dobytím Švédy v roce 1645. Po roce 1664 se majitelé panství rychle střídali. Na konci 17. století bylo jádro sídla přestavěno v ranně barokní zámek. V roce 1724 zámek s městečkem vyhořel, úpravy i po požáru pokračovaly. Posledními soukromými majiteli Letovic byli v letech 1820 - 1945 Kálnokyové, kteří odstranili poslední zbytky opevnění a zámek přestavěli empírově a posléze pseudogoticky. Tak zámek získal nynější vzhled.

Zámecký park

V letech 1881 – 1885 byl upraven zámecký svah v rozsáhlý park anglického stylu. Jako významný krajinářský prvek se svými 26 ha celkové rozlohy byl vyhlášen chráněným územím. Řadí se k nejcennějším zámeckým parkům u nás. Po roce 1945 se stal zámek majetkem MěNV, kdy byly Letovice ve druhé polovině 20. století účelově využívány a neudržovány. Po roce 1989 byl zámecký komplex navrácen v restitučním řízení hraběti Alexandru Kálnokymu. V roce 2004 koupil zámek Bohumil Vavřík, který se intenzivně pustil do opravy celého sídla a jeho záměrem je zachránit tuto památku pro budoucí generace. Konečným cílem je zařízení interiérů zámku a jejich zpřístupnění veřejnosti.

Zámek dnes

V areálu zámku je možné dnes pořádat výstavy, firemní, kulturní akce nebo také svatební obřady. Výstavy na zámku probíhají stále po dobu prohlídek a jsou volně přístupné. Zámek disponuje zámeckou jízdárnou, galerií i restaurací. Je také možné si prohlídnout zámecké sklepení, kde se nachází hladomorna. Na zámku se buduje též mini ZOO, dále je k vidění muzeum Zemědělské techniky. Po návštěvě Letovic je možné příjemně relaxovat v zámeckém parku v trávě u vody jezírka.

Tipy na výlet

Poblíž odsud se nachází pseudoklasicistní zámek Křetín. V okolí najdete zříceninu hradu Louka nebo zříceninu hradu Boskovice. V Boskovicích dále najdete výstavu Historické zemědělské stroje, Muzeum Boskovicka, empírový zámek Boskovice, synagogu a židovské město. Rozhlédnout se po okolí je možné z rozhledny Zelenkův kopec. Vodní nádrž Letovice vás možná také přiláká. V Rozseči nad Kunštátem najdete Jeskyni blanických rytířů.

Ubytovat se můžete přímo v Letovicích.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 19. srpen

Dnes má svátek Ludvík

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete