Statistika našeho portálu

  • 97 585 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zámek Liběchov

Liběchov

Vrcholně barokní zámek Liběchov se nachází ve stejnojmenném městě cca 6 km od Mělníka. Historie zámkuPůvodně v Liběchově stávala tvrz ze 14. století, která byla v 2. polovině 16. století změněna v renesanční stavbu okrouhlého půdorysu, obklopenou širokým vodním příkopem. U vstupu do nádvoří byla na dvorní straně přistavěna štíhlá schodištní věž.Majitelé Liběchova se často střídali. V roce 1709 př…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Liběchov
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Mělník
Obec
Liběchov
Telefon

Vrcholně barokní zámek Liběchov se nachází ve stejnojmenném městě cca 6 km od Mělníka.

Historie zámku

Původně v Liběchově stávala tvrz ze 14. století, která byla v 2. polovině 16. století změněna v renesanční stavbu okrouhlého půdorysu, obklopenou širokým vodním příkopem. U vstupu do nádvoří byla na dvorní straně přistavěna štíhlá schodištní věž.

Majitelé Liběchova se často střídali. V roce 1709 přišli na zámek Pachtové z Rájova. Jan Jáchym Pachta pověřil arch. F. M. Kaňku přestavbou sídla na letní zámek. Uskutečnila se v letech 1720 - 1731 a na výzdobě zámeckého objektu se podílel M. B. Braun a malíř V. V. Reiner. Rainerovy malby se bohužel nedochovaly, ale obnovený zámecký park tvoří plastiky z Braunova okruhu. V roce 1801 získal panství podnikatel Jakub Veit, kterého syn Antonín zval do Liběchova českou obrozeneckou společnost.

Přestavby zámku proběhly ještě po roce 1811 a to v duchu klasicismu, některé úpravy ještě v roce 1855. Místnosti vyzdobil v letech 1838 - 1843 malíř J. Navrátil. Po roce 1920 panství koupil Ing. František Homolka a vlastnil jej až do roku 1949, kdy byl zámek zestátněn. Za Druhé světové války bylo území Liběchova odtrženo od českých zemí a zámek sloužil jako lazaret německé armádě a tehdy došlo k rozsáhlým škodám na vnější i vnitřní umělecké výzdobě. V roce 1954 bylo sídlo propůjčeno čs. státnímu filmu, což také objekt značně poškodilo. V roce 1960 Liběchovský zámek převzalo ministerstvo spravedlnosti. Po roce 1967 jej začalo využívat Náprstkovo muzeum, které zahájilo rozsáhlé rekonstrukční práce. V roce 1977 byl zámek s asijskou částí zpřístupněn veřejnosti. V roce 2002 utrpěl Liběchov značné škody jako následek povodní, z kterých se postupně dostával 6 let.

Dispozice zámku

Zčásti jednopatrový zámek v Liběchově má podkovovitý půdorys, dominantu tvoří věž s bání. Uvnitř je nepravidelné pětiúhelné nádvoří. Dvoupatrové zahradní křídlo s předloženým balkónovým portikem s jónskými sloupy, trojúhelníkovým štítem a plastikami, má ráz reprezentačního průčelí. Při nedávné rekonstrukci zámku bylo odstraněno z věže novogotické cimbuří a vrácena původní barokní báň. Vlevo vedle zámku stojí bývalé konírny z roku 1781.

V přízemní sale terreně namaloval J. Navrátil do 24 polí výjevy na motivy básně K. E. Eberta Vlasta. V zámku je instalována expozice Náprstkova muzea, která dokumentuje v přízemí islámské umění Předního východu a v několika sálech kulturu Číny, v patře pak se představí svou zručností lid Koreje, Japonska, Indie, Srí Lanky, Barmy, Thajska, Kambodže i Indonésie, dále současná tvář Asie a asijské hudební nástroje. Místní zajímavostí je prohlídka skulptury sochaře Václava Levého v okolí Liběchova. Trasa je dlouhá 15 km.

V okolí můžete navštívit rozhlednu Slavín v Tupadelch. Dva kilometry severně od Liběchova se nachází uměle vytvořená jeskyně Klácelka. Nedaleko odsud se nachází také zámek Dolní Beřkovice.

Ubytovat se můžete buď hned v Liběchově nebo v blízkém Mělníce.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Viva Cuba - Mělník

23.05.2022 - 23.05.2022
Mělnické kulturní…

Přednáška

Sportovec města Mělníka - Mělník - …

24.05.2022 - 24.05.2022
Mělnické kulturní…

Slavnostní večer

Tradicionalismy a historismy v arch…

25.05.2022 - 25.05.2022
Mělnické kulturní…

Přednáška

Do šuplíku - Mělník

26.05.2022 - 26.05.2022
Mělnické kulturní…

Autorská čtení

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 23. květen

Dnes má svátek Vladimír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete