Statistika našeho portálu

  • 102 530 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Lomnice

Lomnice

Zámek Lomnice, původně gotický hrad, stojí uprostřed parku východně od hlavního náměstí stejnojmenného městyse. Historie zámkuGotický hrad Lomnici na Tišnovsku založili Tasovci nejspíše ve třetí čtvrtině 13. století. Jeho zakladatelem byl pravděpodobně Vznat z Tasova. Roku 1558 převzali hrad Žerotínové. Přestavbu starého hradu na renesanční zámek zahájil na přelomu 16. a 17. století Karel starší …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Lomnice
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Blansko
Obec
Lomnice
Telefon

Zámek Lomnice, původně gotický hrad, stojí uprostřed parku východně od hlavního náměstí stejnojmenného městyse.

Historie zámku

Gotický hrad Lomnici na Tišnovsku založili Tasovci nejspíše ve třetí čtvrtině 13. století. Jeho zakladatelem byl pravděpodobně Vznat z Tasova. Roku 1558 převzali hrad Žerotínové. Přestavbu starého hradu na renesanční zámek zahájil na přelomu 16. a 17. století Karel starší ze Žerotína a pokračoval v ní Oldřich z Kounic. Žerotínové přestavěli renesančně staré objekty předhradí a nové renesanční budovy přistavěli i po celém zbytku jeho obvodu. V jádru tak vzniklo nové renesanční křídlo na jihozápadě a snad i část křídla jihovýchodního. Ústupky nárokům na pohodlné a luxusní bydlení byly někdy okolo roku 1600 či nejpozději za třicetileté války alespoň částečně kompenzovány výstavbou parkánu s pěti drobnými pětibokými bastiony kolem celého obvodu zámku. Roku 1623 bylo lomnické panství Fridrichovi z Kounic pro účast na stavovském povstání zkonfiskováno.

Posledním soukromým majitelem zámeckého sídla byl uherský rod Serényiů, který jej držel od roku 1662 až do konfiskace státem po roce 1945. Za Serényiů byly staré fortifikace odstraněny a jeho okolí dostalo parkovou úpravu. Obvodová zástavba jádra byla dokončena výstavbou barokního křídla na jihovýchodě a protější renesanční křídlo bylo obohaceno o pilířovou arkádu. Úpravy v duchu raného baroka se dotkly i fasád a interiérů. Později byl vstup do zámku osazen hodnotným renesančním portálem, dílo významného moravského sochaře J. Gialdiho. V 19. století byl zámek v nevelkém rozsahu regotizován. Ještě ve druhé polovině 20. století byla zámecká budova upravována, a to pro účely školství, jimž slouží dodnes. V současné době je v zámku střední odborné učiliště, není volně přístupný veřejnosti, na návštěvě je však možné se domluvit.

Interiér zámku

Nejpozoruhodnější částí interiérů lomnického zámku jsou prostory starého gotického paláce, z nichž vyniká velký sál v patře. V jeho sousedství se nachází pozdně gotická kaple sv. Františka Serafínského s kněžištěm v arkýři s visutým svorníkem síťové klenby. Kaple je zaklenuta pozdně gotickou křížovou klenbou s malbami z téhož období, vitráže v oknech arkýře jsou novogotické.

Tipy na výlet

Vystoupit můžete na rozhlednu Babylon nebo rozhlednu Křivoš u obce Kaly. V nedalekém Předklášteří můžete navštívit Podhorácké muzeum nebo klášter Tišnov-Porta Coeli. Rozhled po okolí Tišnova budete mít z rozhledny Klucanina. Neměli byste zapomenout ani na hrad Pernštejn, zříceninu hradu Rachvald nebo Jarošův mlýn – Muzeum mlynářského řemesla.

Ubytování najdete v Tišnově nebo v Předklášteří.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 19. červen

Dnes má svátek Leoš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete