Statistika našeho portálu

  • 94 305 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Zámek Luhov

Líšťany

Barokní zámek Luhov stojí u Hracholuské přehlady, mezi Městem Touškov a Pernarcem nedaleko Plzně. Areál luhovského zámku patří mezi několik málo historických objektů, které byly zpřístupněny veřejnosti až po roce 1989. V současné době je v soukromých rukou a poprvé byl návštěvníkům otevřen 8. července 2006. Historie zámku Historie sídla v Luhově spadá již do 12. století a písemné zmínky o místní …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Líšťany
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-sever
Obec
Líšťany
Telefon

Barokní zámek Luhov stojí u Hracholuské přehlady, mezi Městem Touškov a Pernarcem nedaleko Plzně. Areál luhovského zámku patří mezi několik málo historických objektů, které byly zpřístupněny veřejnosti až po roce 1989. V současné době je v soukromých rukou a poprvé byl návštěvníkům otevřen 8. července 2006.

Historie zámku

Historie sídla v Luhově spadá již do 12. století a písemné zmínky o místní tvrzi pocházejí z počátku 14. století. Do roku 1576 byl Luhov v majetku Chotěšovského kláštera, který jej prodal i s pustou tvrzí Oldřichu z Říčan a na Pňovanech. Od roku 1676 vlastnili Luhov Steinbachové z Kranichsteina. Marie Anna Steinbachová se roku 1779 provdala za Maria Bořka Dohalského z Dohalic a ten pak v roce 1780 nechal v Luhově vystavět dnešní barokní zámek.

Součástí zámku je i kaple Bolestné Panny Marie vysvěcená roku 1784. Později byl Luhov spojen s Líšťany a vystřídal řadu majitelů. Po roce 1945 se zámecký areál stal majetkem státu a od roku 1980 byl využíván jako rekreační středisko. Expozice zámku představuje zámecké interiéry, sbírka historických bicyklů Františka Babického z Rokycan a grafiky Williama Hogartha.

V areálu je dále možné vidět renesanční sýpku a tvrziště, které lze snad datovat až do počátku 13. století. Tvrziště se nachází několik desítek metrů severně od budovy zámku. Středový plochý a stromy zarostlý pahorek obklopuje 15 - 25 m široký vodní příkop a tvrziště se tak jeví jako rybník s malým ostrovem umístěným v jeho severovýchodní části. Původně v okolí zámku stávalo velké množství soch, z těch se však často nedochovaly ani podstavce.

Podoba zámku

Zámek v Luhově je popisován jako budova ve tvaru písmene L, jindy ve tvaru písmene T. Základní vstupní křídlo zámku je patrové, obdélníkového půdorysu, obrácené hlavním vstupem na sever a jižní průčelí směřuje do bývalého parku. Průčelí je členěno mělkými lisénami. Při západní straně navazují na vstupní křídlo hospodářské budovy, členěné 7 slepými arkádami. Obě křídla zámku jsou kryta mansardovou střechou. Do parku pak vystupuje křídlo kaple obsahující v přízemí černou kuchyni a hospodářské prostory, v patře jsou pak prostory vlastní kaple.

Tipy na výlet

Navštívit můžete zříceninu hradu Buben, barokní zámek Trpísty nebo kostel sv. Barbory v Šipíně. Za zajímavost stojí také zřícenina hradu Gutštejn.

Ubytování najdete v Plzni.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 1. říjen

Dnes má svátek Igor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete