Statistika našeho portálu

  • 93 556 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Zámek Lužany

Lužany

Renesanční zámek Lužany stojí na levém břehu řeky Úhlavy ve stejnojmenné obci. Zámek a jeho areál slouží dnes představitelům české vědy a kultury, studentům, vedení fakult a pracovišť vysokých škol.Historie zámkuNa místě dnešního lužanského zámku stála v roce 1245 dřevěná tvrz, která byla v roce 1583 přestavěna v jednopatrový renesanční zámek. Na počátku 19. století byl pak zámek přestavěn v baro…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Lužany
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-jih
Obec
Lužany
Telefon

Fotogalerie k článku

Renesanční zámek Lužany stojí na levém břehu řeky Úhlavy ve stejnojmenné obci. Zámek a jeho areál slouží dnes představitelům české vědy a kultury, studentům, vedení fakult a pracovišť vysokých škol.

Historie zámku

Na místě dnešního lužanského zámku stála v roce 1245 dřevěná tvrz, která byla v roce 1583 přestavěna v jednopatrový renesanční zámek. Na počátku 19. století byl pak zámek přestavěn v barokním stylu. Lužanské panství měnilo často majitele, až jej v roce 1886 koupil Josef Hlávka pro svou matku Annu, kde později sídlil se svojí ženou. Když byl J. Hlávka během své dlouhé nemoci upoután na invalidní vozík, většinu času se svou Marií trávil právě v lužanském zámku. Dokladem tohoto pobytu jsou akvarely Leopolda Schmidta, které je možno na zámku spatřit. Po svém uzdravení a smrti milované Marie začal známý architekt uvažovat o přestavbě objektu. Zámek Lužany je ze tří stran obklopen parkem, na který navazuje renesanční užitková zahrada.

Přestavby zámku za J. Hlávky

V letech 1886 - 1887 nechal Hlávka část původní renesančně barokní stavby zbourat. Na jejím místě postavil dvoupodlažní novostavbu s půdorysem ve tvaru písmene Y. Z původní barokní byla vybudována dominantní šestipatrová velká věž s hodinami. Obytná část budovy je typologicky navržena jako severoitalská vila, v jejímž přibližném středu se nachází reprezentační schodiště, kterým se vchází do prvého patra, kde se dodnes nachází Hlávkův původní byt. V přízemí zámku je umístěna expozice věnována dílu a odkazu Josefa Hlávky. Ve všech prostorách zámku se nachází řada vzácných uměleckých děl, zejména portrétů majitele, jeho současníků a přátel. Některé z nich jsou dílem Hlávkových hostů jako např. V. Hynaise, M. Švabinského, J.V. Myslbeka a J. Mařáka. Na hlavním schodišti je umístěn velký portrét knížete Metternicha, dále podobizna v životní velikosti prorektora Nadání a nejvyššího maršálka zemského knížete Lobkovice a menší portrét Antonína rytíře Randy, který se stal nástupcem J. Hlávky, předsedy ČAVU a Nadání.

Expozice

Expozice představuje zejména Hlávkův byt, který tvoří dnes modernizovaná velká kuchyně, pracovna, sál Českého kvarteta, malý salonek, knihovna, malá jídelna a ložnice s koupelnou. Interiér bytu je jedním z mála zachovaným obytným prostorem v České republice, který má veškerý mobiliář a štukovou výzdobu včetně výmalby provedeny ve slohu novorenesance. Současně s přestavbou přistavěl Hlávka k zámku, jako samostatné křídlo, jednopatrovou kapli, zasvěcenou Panně Marii, sv. Václavovi a sv. Antonínovi.

V sedmdesátých letech 19. století započal Hlávka plánovat také přestavbu zámeckého parku. Celý proces trval více než 35 let. Z té doby se v parku zachovala celá řada vzácných dřevin, dubů, olší, lip i bílých topolů. Mezi nejvzácnější stromy zámeckého parku patří liliovník tulipánokvětý, mohutný strom příbuzný známé magnólii. Na základě poslední vůle majitele Lužan je zámek od roku 1908 vlastnictvím Nadání. V současnosti se zde konají zasedání řídících orgánů Nadání, předávány jsou zde ocenění nesoucí Hlávkovo jméno významným českým vědců a umělcům i vynikajícím vysokoškolským studentům. Na zámku se konají vědecké konference a semináře, jednají zde i kolegia rektorů Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického, Akademie věd České republiky a dalších vysokých škol a vědeckých institucí.

Tipy na výlet

Navštívit můžete zříceninu hradu Skála, barokní zámek Příchovice nebo gotický vodní hrad Švihov. Zajímavý rozhled po okolí budete mít z rozhledny Kožich u Libákovic.

Ubytovat se můžete v třeba ve Švihově.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Letní jarmark na zámku Kozel - Šťáh…

19.07.2020 - 19.07.2020
Zámek Kozel

Velikonoční jarmark na zámku Kozel nám zhatil koronavirus a do podzimního jarmarku je pořád daleko. Rozhodli jsme se…

Street food festival Chotěšov

22.08.2020 - 22.08.2020
Chotěšov

Sraz milovníků street foodových specialit delikátních chutí celého světa - tentokrát ve znamení zmrzliny a prosecca.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 13. červenec

Dnes má svátek Markéta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete