Statistika našeho portálu

 • 96 824 Akcí v kalendáři
 • 5 391 Ubytovacích zařízení
 • 24 200 Míst a památek

Zámek Mělník

Mělník

Zámek na Mělníku je zdaleka viditelnou dominantou města. Nad soutokem Labe a Vltavy existovalo již v 9. století slovanské hradiště, vystřídané v dalším věku raně středověkým hradem, jenž byl obýván vdovami českých králů a knížat. Jeho podhradí povýšil Přemysl Otakar II. v roce 1274 na město a Karel IV. potom z Mělníku učinil věnné město českých královen a také místo, které se stalo centrem vinařs…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Svatováclavská 19/16, Mělník
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Mělník
Obec
Mělník

Fotogalerie k článku

Zámek na Mělníku je zdaleka viditelnou dominantou města. Nad soutokem Labe a Vltavy existovalo již v 9. století slovanské hradiště, vystřídané v dalším věku raně středověkým hradem, jenž byl obýván vdovami českých králů a knížat. Jeho podhradí povýšil Přemysl Otakar II. v roce 1274 na město a Karel IV. potom z Mělníku učinil věnné město českých královen a také místo, které se stalo centrem vinařství a dodávalo na královský stůl tento lahodný mok.

Historie zámku

Mělnický zámek zůstal v držení královské koruny až do roku 1542. Tehdy jej Ferdinand I. zastavil Zdislavovi Berkovi z Dubé. Zdislav Berka se rozhodl z hradu, který prošel podobou románskou i gotickou, učinit pohodlné šlechtické sídlo a realizoval přestavbu v renesanční zámek. Nechal také vystavět severní křídlo s věží. Během třicetileté války zámek zpustl a v roce 1646 byl zastaven Černínům z Chudenic, kteří panství po půl století užívání koupili od císaře Leopolda I. Černínové šli s dobou a provedli v letech 1685 - 1686 barokní úpravy, které daly zámku dnešní podobu. Další osudy Mělnického zámku byly dány sňatkem poslední dědičky z rodu Černínů Marie Ludmily, jež se v roce 1753 provdala za Augusta Antona Lobkowicze. Právě tento rod je s Mělníkem nejvíce spjat a vlastnil zámek až do roku 1938. V roce 1992 jim byl zámek v restituci vrácen zpět a prošel rekonstrukcí.

Podoba zámku

Prohlídka zámku začíná už při vstupu na nádvoří. Vstoupíme pozdně gotickou branou a můžeme si ve fragmentech prohlédnou tisíciletou stavební historii zámku. Je zde zastoupena gotika, renesance a baroko. Renesanční severní křídlo zámku s dvoupatrovou lodžií pokrývají sgrafita z roku 1553, jedna z nejstarších v Čechách. Sgrafity je pokryta i přistavěná schodištní věž. V ochozu namalované erby z let 1677 a 1931. Ve zpřístupněných interiérech zámku si lze prohlédnout umělecké sbírky mělnické větve Lobkowiczů, včetně obrazárny. V souboru českého baroka je řada vynikajících obrazů od K. Škréty, P. Brandla, J. J. Heintsche, J. Kupeckého, J. K. Lišky, J. P. Molitora, I. Raaba, V. V. Reinera. Vzhledem k tomu, že Mělník byl od dob císaře Karla IV. centrem českého vinařství neopomeňte návštěvu vinných sklepů Jiřího Lobkowicze. Atraktivní je také zámecká vyhlídka, odkud je vidět soutok Labe a Vltavy, památná hora Říp a České středohoří.

EXPOZICE:

 • Zámecké interiéry s dobovým zařízením a rodovými sbírkami
 • Obrazová galerie
 • Velká ložnice Jiřího Kristiána, Pracovna Augusta Longina, Dětský pokoj, Jídelna, Zelený salon, Velký sál s mapami a vedutami, Rytířský sál, Koncertní sál, Velká jídelna sv. Václava, Kaple sv. Ludmily.

Degustace v zámeckých sklepech včetně prohlídky:

Pro skupiny nad 10 osob, je nutné předem rezervovat.
Denně od 10.00 do 17.00 hod, ve večerních hodinách dle dohody.

 • Malá degustace – dva druhy vín (30 min.) 90 Kč
 • Střední degustace – čtyři druhy vín (40 min.) 120 Kč
 • Velká degustace – šest druhů vín (50 min.) 160 Kč
 • Super degustace – ochutnávka všech druhů vín (60 min). 220 Kč
 • VIP degustace – Výběr z nejlepších vín se ochutnává s ředitelem zámeckého vinařství po prohlídce sklepů v salonku sv. Jiří. 350 Kč

V rámci menšího výletu můžete navštívit také zámek Liběchov, nedaleko od něj umělou jeskyni Klácelka nebo rozhlednu Slavín u Tupadel. Za návštěvu stojí i renesanční zámek Dolní Běřkovice.

Ubytování najdete přímo v Mělníce.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Jak jsem byl Cyrano - Mělník

30.01.2022 - 30.01.2022
Měkuc, divadelní sál MKD

"Svůj širák odhazuji v dál... pane učiteli, a co je to širák?"

Snímek 51 - Mělník

25.01.2022 - 27.01.2022
Mělnické kulturní…

Divadelní představení

A. Vivaldi: Čtvero ročních dob - Mě…

27.01.2022 - 27.01.2022
Mělnické kulturní…

Koncert

Kurz pletení košů z proutí v Mělník…

29.01.2022 - 29.01.2022
bývalé divadlo Novanta

Přijeďte si uplést svůj první koš z vrbového proutí, aniž by jste před tím měli nějakou zkušenost. Prostě jste jen měly…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 27. leden

Dnes má svátek Ingrid

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete