Statistika našeho portálu

  • 102 704 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Ploskovice

Ploskovice

Barokní zámek Ploskovice stojí ve stejnojmenné obci asi 6 km od Litoměřic.Historie zámkuV obci původně stála komenda, neboli opevněné místo, založené johanity. To bylo v průběhu 13. století. V průběhu staletí se na Ploskovicích vystřídalo velké množství majitelů. Komenda byla během husitských válek přestavěna na tvrz a na konci 16. století na renesanční zámek, který byl během třicetileté války po…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Ploskovice
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Litoměřice
Obec
Ploskovice
Telefon

Fotogalerie k článku

Barokní zámek Ploskovice stojí ve stejnojmenné obci asi 6 km od Litoměřic.

Historie zámku

V obci původně stála komenda, neboli opevněné místo, založené johanity. To bylo v průběhu 13. století. V průběhu staletí se na Ploskovicích vystřídalo velké množství majitelů. Komenda byla během husitských válek přestavěna na tvrz a na konci 16. století na renesanční zámek, který byl během třicetileté války poškozen a postupně přestal vrchnosti vyhovovat. Na jeho místě byl tak v letech 1720-25 postaven dnešní zámek, honosnější sídlo ve stylu vrcholného baroka. Objekt byl koncipován jako letní rezidence Anny Marie Toskánské z rodu sasko-lauenburského. Stavitelem byl pravděpodobně Kilián Ignatz Dietzenhofer.

V roce 1805 přešlo panství do rukou Habsburků, kteří objekt upravili na letní sídlo pro rakouského císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, který zde v letech 1854-1878 žil. V roce 1918 přešel zámek do vlastnictví státu a vzniklo zde letní sídlo Ministerstva zahraničních věcí, hodně času zde trávil Edvard Beneš s manželkou.

Podoba zámku

Zámek byl čtvercového půdorysu. Původně měla stavba jen 1 patro s mansardovou střechou. Ale v době, kdy zde žil Ferdinand V., byl zámek zvýšen o jedno patro. Kolem zámku jsou arkádové chodby. V zámeckém suterénu si můžeme prohlédnout grottu - umělou jeskyni s lasturovými fontánami a sochami atlantů na portálu. Zámek je vevnitř bohatě vyzdoben. Jsou zde nástropní malby od Josefa Navrátila, sochy S. Levého a fresky v kopuli reprezentačního sálu od V. V. Reinera. Krásnou architekturu a bohatou výzdobu doplňuje zajímavý interiér. Ten tvoří sbírka skla, porcelánu a obrazy, ale také výstava zachycující kulturní a společenský život za vlády Habsburků v Čechách. Součástí zámku je překrásná barokní zahrada s rybníčkem, bazénem a figurální výzdobou.

Tipy na výlet

V Litoměřicích můžete navštívit Severočeskou galerii výtvarného umění, Oblastní muzeum, bývalý jezuitský kostel Zvěstování Panny Marie. Z rozhledny Mostka se můžete rozhlédnout po severním okraji Litoměřic. Navštívit můžete také pevnostní město Terezín.

Ubytování najdete v Litoměřicích.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Litoměřické varhanní léto 2024 - Li…

31.07.2024 - 31.07.2024
Katedrála sv. Štěpána -…

Koncert Litoměřického varhanního léta

Valdštejnské slavnosti 2024 - Lovos…

24.08.2024 - 24.08.2024
Václavské náměstí

Historické slavnosti města Lovosice

Zahrada Čech

13.09.2024 - 18.09.2024
Litoměřice

Oblíbený podzimní veletrh Zahrada Čech vstupuje letos do svého 48. ročníku.

Litoměřické varhanní léto/podzim 20…

18.09.2024 - 18.09.2024
Katedrála sv. Štěpána -…

Koncert Litoměřického varhanního léta

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 24. červenec

Dnes má svátek Kristýna

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete